Kamil Kopecký: Posouvání věkových hranic pro vstup na sociální sítě nic neřeší. Děti jen budou víc lhát

čtvrtek 22. března 2018 ·

„Základním článkem v této oblasti je rodič. A ten dokáže dítě ovlivnit především tehdy, když je dítě hodně malé. Zjednodušeně řečeno - malé děti rodiče poslouchají, puberťáci ne. Ústřední úlohu tedy nehrají žádné technické věkové limity, ale rodič jako centrální článek prevence (+samozřejmě škola), který nesmí zaspat a musí s dítětem pracovat od malička, dokud to ještě jde. S věkovými hranicemi jednotlivých online nástrojů můžeme posouvat libovolně, bezpečí dětí to však nezajistí,“ píše Kamil Kopecký na stránkách projektu E-bezpečí k návrhu vlády na posunutí věkového limitu pro vstup na sociální sítě.


Kamil Kopecký (upol.cz)
V tuto chvíli je minimální věkový limit pro vstup do sociálních sítí (a celé řady dalších internetových služeb) 13 let. Přesto Facebook aktivně využívají i děti podstatně mladší - desetileté, jedenáctileté i dvanáctileté. Většina dětí vlastně ani nevnímá, že překračují nějakou určenou věkovou hranici - ke vstupu jim jednoduše stačí padělat datum narození a stanou se součástí komunity.

V roce 2015 jsme realizovali menší výzkum České děti a Facebook (E-Bezpečí, Seznam.cz, Vodafone a Linka bezpečí), který jsme doplnili daty loňské studie Sexting a rizikové seznamování českých dětí v kyberprostoru (E-Bezpečí & O2). Z obou studií jasně vyplynulo, že ve většině případů (v případě první studie až v 92 %) většina rodičů ví, že má jejich dítě účet na Facebooku. A to i rodiče dětí, které jednoznačně věkový limit nesplňují. Jinými slovy - již v tuto chvíli rodiče tolerují, že mají jejich děti (často mladší 13 let) účet na sociální síti Facebook. Jinými slovy, rodiče povolují dětem lhát o svém věku v online prostředí.

Většina odborníků (psychologů, pedagogů) v čele s prof. Soňou Livingstone (vedoucí týmu EU Kids Online z London School of Economy) potvrzuje, že sociální sítě nejsou pro děti určeny. Když jsem s ní o tomto tématu před dvěma lety diskutoval na Summitu v Dublinské centrále Facebooku a Google, upozornila na to, že většina dětí mladších 13 let, které měly účet na Facebooku, neměly od svých rodičů nastaveny žádné mantinely co se týče používání internetu (např. víc než 55 procent dvanáctiletých), velké procento těchto dětí pak měly tyto účty založeny se souhlasem rodičů.

Představa, která byla prezentována vládou ČR a představiteli ÚOOU, vypovídá o naprosté neznalosti problému. Za zvláště úsměvnou považuji představu o existenci formuláře - “kolonky” - kterou rodič vyplní a povolí tak dítěti vstup na Facebook. Umíte si představit mechanismus ověření takovéto kolonky? Bude snad stát předávat Facebooku databázi rodičů konkrétních dětí? Bude snad rodič předávat Facebooku úředně potvrzený rodný list? Matriční záznamy? Nebo snad potvrzení ze školy? Nebo bude Facebooku podávat údaje o své platební kartě? Jak Facebook ověří, že jde o rodiče? V době GDPR naprosto nepředstavitelné. A absurdní. Navíc to bude mít dopad i na české služby, které nabízejí obsah pro děti starší 13 let.

Přístup, který je rozumný a kompromisní, kompatibilní s mezinárodním právem, představuje podle mého názoru stávající hranice 13 let. Ta totiž na jedné straně dostatečně zajišťuje ochranu dítěte vzhledem k internetovým službám, které pro něj nejsou určeny, na druhou stranu mu umožní využívat celou škálu služeb, které pro něj určeny jsou (třeba klasický balíček služeb Google). Zvýšení věkové hranice povede k jedinému - děti budou v online prostředí více lhát a podvádět, aby se dostaly ke své oblíbené službě.

Celý text naleznete zde

2 komentářů:

jir řekl(a)...
22. března 2018 14:43  

Zejména je jim to úplně jedno a facebook není jediná sociální síť.

Kamínek řekl(a)...
22. března 2018 14:57  

By mě opravdu zajímalo, jak se tahle zhůvěřilost dá technicky realizovat. Většina dětí zná jména svých rodičů a odkliknout souhlas za rodiče je tak jednoduché ... když se zeptám v 5. třídě, kdo z dětí má účet na FB, tak se mi přihlásí zhruba 70% žáků. Na otázku, jak je to možné, když museli potvrdit, že jim je 13, se jen smáli, jak je to jednoduché. O tom, že mají účet na FB podle jejich přiznání ví jen asi 10% rodičů ... Tolik k doslova zhovadilým žvástům politiků a psychologů a rádoby odborníků, kteří žijí mimo tuto galaxii ....Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.