Václav Klaus mladší navrhl zrušení povinné školky. Laciné gesto, zlobí se Valachová

sobota 27. ledna 2018 ·

Šéf sněmovního výboru pro školství Václav Klaus mladší předložil poslancům úpravu, podle které by se měla zrušit povinná školka pro pětileté děti a také povinnost přijímat děti mladší tří let. Podle Klause neexistuje pro prodloužení povinné školní docházky žádný rozumný důvod. Zatím není jasné, zda pro návrh získá podporu. Informuje iDNES.cz.


Václav Klaus mladší (psp.cz)
„Přes 90 procent dětí stejně do mateřských škol chodí. Stávající stav navyšuje byrokracii ve školkách (omluvenky, agendu spojenou s povinnou předškolní docházkou, nárokovost zajištění místa), přináší nemalé finanční náklady v rozsahu přibližně jedné miliard korun ročně,“ stojí v důvodové zprávě, kterou má redakce iDNES.cz k dispozici.

Co se týče zrušení povinnosti přijímat dvouleté děti, školky by podle něj neměly plnit roli státem organizovaného baby-sittingu. „I učitelky ve školkách studují na předškolní vzdělávání, nikoli na péči o dítě,“ zdůvodňuje dál Klaus.

Školský výbor se bude podle informací iDNES.cz návrhem zabývat 1. února. Už teď může Klaus počítat například s podporou Pirátů. Jak se k návrhu postaví hnutí ANO zatím není jasné. Místopředseda školského výboru Karel Rais ale s Klausem v zásadě souhlasí.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) záměr hodnotí rezervovaně. „O návrhu Václava Klause mladšího pochopitelně vím, ale je docela brzo poté, co jsme ‚předškolku‘ zavedli, abychom ji opět rušili. Její zřízení má své opodstatnění a já jsem zvyklý pracovat s tvrdými daty. Po jednom roce je dle mého názoru příliš brzy na vyhodnocení a nějaké zásahy,“ uvedl pro iDNES.cz.

Obě úpravy o předškolním vzdělávání byly schváleny v době, kdy ministerstvo vedla Kateřina Valachová (ČSSD). Ta nyní působí jako poslankyně právě ve školském výboru. Klausův počin nazvala laciným gestem, které nikomu nic nepřinese.

Celý text naleznete zde

7 komentářů:

PP řekl(a)...
27. ledna 2018 5:24  

Moc děkuji, pane Klausi. To jsou jediné smysluplné kroky. Rušit jeden paragraf za druhým v našich přezákoněných zákonech. Že je to krok dobrý potvrdila i paní Valachová svým nesouhlasem.

Unknown řekl(a)...
27. ledna 2018 11:48  

sice extrém,nicméně snížení věkové hranice na 12 let nebo šestou třídu jest nutné

poste.restante řekl(a)...
27. ledna 2018 12:16  

Zavedení povinné školky bylo drahým gestem.
Je-li její zrušení gestem laciným, je to logické a vyvážené.

Když už ničemu jiném, pomůže zrušení této povinnosti každému, kdo do školky svoje dítě posílat nehodlá.

Napsal jistý Pytlík na serveru, který se zde nesmí citovat ani odkazovat.

Radek Sárközi řekl(a)...
27. ledna 2018 16:30  

Kateřina Valachová prosadila silou přes odpor pedagogů řadu změn v zákonech, které nebyly ověřeny předem v praxi a zhoršily situaci škol, učitelů i ředitelů. Vítám každý návrh, který vrátí legislativu do předchozí podoby před diletantskými zásahy exministryně Valachové a exministra Štecha.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
27. ledna 2018 20:14  

Pane Klaus ještě prosíme pamlskovou vyhlášku, jednotné přijímačky, upravit inkluzi aby byla dobrovolná a bez haldy papírů a něco udělat se státní maturitou. A skutečný kariérní řád. Dále bych prosil omezit ČŠI jen na skutečně průserové případy a ne jezdit hnidopišsky buzerovat co funguje. Zrušit plošné testování. Vrátít školské úřady a služby škole na okresy. Předělat RVP pro střední školy a v základních školách vrátit nějaký systém, jednotné učebnice a udělat něco s tím, aby i základní škola mohla na čas vrátit "hajzla" rodičům.

A taky vyjmout školy z té kraviny, která se jmenuje GDPR......

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
27. ledna 2018 20:19  

Pane Klausi!
Navrhněte prosím co nejdříve vyjmutí škol z GDPR.
Jde o nařízení, které jde jednoznačně proti různém sběračům osobních dat, jako jsou reklamky a další.
Ve školách, které data ukládají ze zákona a podle zákona s nimi dávno nakládají se celé nařízení jeví jako obrovské buzerce, práce navíc a nic nepřinášející.
Slyšeli jste někdy, že by ze školy unikla nějaké data?
Opravdu si někdo myslíte, že budeme děti fotit bez obličejů a oslovovat je XY/PEU-123-12/CH?

Veronika Valíková řekl(a)...
1. února 2018 17:39  

Správný krok, pane Klausi :) Za mě ještě maturitu z ČJL. Děkuji.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.