Rovný přístup dívek a chlapců ke vzdělání je v Česku pouze formální, uvádí dokument schválený vládou

čtvrtek 4. ledna 2018 ·

Ve vědě a výzkumu by měli být rovnoměrněji zastoupeni muži a ženy. Vyplývá to z akčního plánu, který schválila vláda. V plánu určeném pro roky 2018 až 2020 ministerstvo školství vymezuje několik oblastí, na kterých je třeba zapracovat. Nevyrovnaný poměr žen a mužů ve vědě začíná už v dětství při volbě budoucí kariéry a pokračuje platovou nerovností mezi muži a ženami s vysokoškolským vzděláním. Informuje ČTK.


Akční plán rozvoje lidských zdrojů pro výzkum, vývoj a inovace a genderové rovnosti ve výzkumu, vývoji a inovacích v ČR staví na datech z více výzkumů a ze statistik Českého statistického úřadu v posledních letech. Vyplývá z nich, že v Česku sice formálně existuje rovný přístup dívek a chlapců ke vzdělání, ve skutečnosti to tak ale není. "Přes tuto toliko formální rovnost jsou nicméně vzdělávací dráhy v ČR genderově segregovány a genderová segregace se posiluje i s rostoucím stupněm studia," uvádí se v plánu.

Cílem je především rovnoměrnější zastoupení mužů a žen v oborech, kde nyní panuje výrazný nepoměr. Krajními případy jsou technické vědy s výraznou převahou studentů (66 procent) a pedagogika, učitelství a sociální péče s převahou studentek (85 procent). Změnit to podle akčního plánu mohou různé iniciativy, výzkumy ale ukazují i na významnou platovou nerovnost mužů a žen, která roste se zvyšujícím se stupněm vzdělání.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.