Bořivoj Brdička: Vývoj vzdělávacích technologií v roce 2018

pondělí 22. ledna 2018 ·

Pro nás vzdělávací technology jsou předpovědi budoucnosti povinnou součástí sebevzdělávání. Vývoj technologií je tak rychlý, že to, co dnes je novinkou, může zítra být samozřejmou součástí běžného života mající nezanedbatelný vliv na výuku. Potíž je v tom, že zdaleka ne všechny novinky se ujmou. Jak poznat, které to jsou a zda má smysl se jimi začít zabývat? Nejsme-li sami schopni význam nových technologiemi podporovaných postupů ve vzdělávání rozpoznat, můžeme se obrátit na experty. Jenže, kteří jsou ti nejlepší? Předpovědí je docela dost. Dá se věřit všem?


Bořivoj Brdička (youtube.com)
Dnes se ale podíváme na studii, u níž lze předpokládat poměrně vysokou věrohodnost. Je výstupem agentury eSchool Media, která je nám dobře známa díky zpravodajství eSchool News (první jím inspirovaný spomocníkův článek je z roku 2000). Na přelomu roku pravidelně vydávají zprávu, kde se snaží poodhalit budoucnost amerického školství. Ta letošní nese název 25 Trends for 2018. Podívejme se na hlavní sdělení vybraných expertů týkající se základních a středních škol.

Příprava učitelů podpoří rozvoj technicky orientované výuky

Podle zakladatele SAM Labs Joachima Horna se změna ve školské politice směrem k vyšší podpoře informatického myšlení a kódování (podobná čtení/psaní ve 20. st.) nejprve projeví v přípravě učitelů. Musí se naučit používat technologie tak, aby výuka s nimi byla efektivní a žáky zaujala.

Zavádění na datech založených systémů socio-emocionální podpory žáků

V USA školské obvody spolu s personalizací výuky zavádějí systémy včasného varování, které na základě analýzy osobních dat upozorňují na problémy žáků nejen s prospěchem, ale i se vztahem k výuce (např. docházka). Tyto systémy mají umožnit včasný zásah a řešení vznikajících problémů. V tomto duchu se vyjádřil Michael Keller, který má tento úkol na starosti v kalifornském Laguna Beach Unified School District.

Nové paradigma a souvislost s internetem věcí

Nový přístup ke konstruktivně (tvořivě) orientované výuce je založen na využití různých digitálních zařízení (např. mobily s čidly, herní konzole, roboti apod.), jejich připojování do sítě a programování. Všechny vyžadují nastavení bezpečného provozu, což je problematika řešená v rámci internetu věcí. To říká manažer společnosti Aruba Dan Rivera.

Zvyšující se důraz na spravedlivost

Podle prezidenta McGraw-Hill Education Heath Morrisona se tvůrci školské politiky budou i nadále snažit nastavit podmínky tak, aby všichni žáci měli stejnou možnost se vzdělávat. To vyžaduje adekvátní rozložení finančních zdrojů a svobodný přístup k výukovým materiálům (OER), podporu kvalitních učitelů a odstraňování překážek.

Kompetenčně orientované vzdělávání pro všechny

Pod anglickou zkratkou CBE (Competency-Based Education) se skrývá výuka, jejímž cílem je dospět ke konkrétním dovednostem. V tomto smyslu má jasnou spojitost s tvořivým myšlením. Ředitel Desire2Learn Terry Boyle je přesvědčen, že technologická transformace amerického školství dospěje v roce 2018 do takového stavu, že se CBE bude týkat všech žáků. Jedná se vlastně o implementaci postupů, které se již dnes používají ve virtuálním online prostředí (např. odznaky nebo mikrokredity). Posun od přímého řízení výuky k podpoře soustavného učení bez ohledu na místo a čas, zohledňujícího osobní zájem bude umožněn na datech založenou analýzou toho, co žák opravdu dělá.

Žáci získávají možnost volby a přebírají zodpovědnost

Podle ředitelky vzdělávací sekce Clayton Christensen Institute Julie Freeland Fisher se někteří učitelé zavádějící kombinované formy postupně propracovávají ke schopnosti výuku opravdu personalizovat, tj. úspěšně svěřují zodpovědnost za realizaci určitých technologiemi podporovaných aktivit žákům (např. převrácená třída). Pak je možné posunout celý výukový proces na vyšší úroveň. Nedokáže to každý – a hlavně, nejde to skokem.

Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Tajný Učitel řekl(a)...
22. ledna 2018 15:52  

Pokud má tohle být vyšší level výuky, pak radostně zůstanu na nízkém, sic semifrontálním, ale lidském levlu.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.