Vláda slibuje totální digitalizaci: Úřady on-line, internet do každé chalupy. (Neff: Aby to nedopadlo jako Internet do škol)

středa 27. prosince 2017 ·

Vláda chce prosadit centrální státní portál, kam se člověk připojí z počítače nebo mobilu přes internet a na jednom místě vyřídí všechny možné formuláře různých úřadů a veškeré služby státní správy. Současně vláda slibuje maximální pokrytí Česka vysokorychlostním internetem. „Musí být dostupný i v té nejzapadlejší chalupě,“ píše se v návrhu programového prohlášení. Informuje deník Právo.


Zda nebo do jaké míry je vládní projekt s názvem Digitální Česko splnitelný a za kolik peněz, nechtějí odborníci a instituce oslovení Právem odhadovat, procesu digitalizace ale říkají ano, a čím dříve, tím lépe. Můžeme se prý inspirovat v zahraničí, zejména v severských zemích.

Projekt si pochvaluje s některými výhradami například průkopník internetu v Česku, spisovatel Ondřej Neff, podle něhož je rozšíření státních služeb na internetu v dnešní době nutností. „Pokud by došlo k tomu, že by úřady byly dostupné po internetu, tak to je velmi důležitá věc. První výrazný krok k digitálnímu česku byly CzechPointy, to je cesta,“ řekl Právu. Zdůraznil ale, že rozšíření digitální sítě do všech koutů země závisí na dalším vývoji.

„Jak známo, ďábel je skryt v detailech, těžko se dá usoudit, jak to potom vykrystalizuje. Připomenu třeba projekt Internet do škol, což byla v principu také dobrá věc, ale bylo to nastaveno jako soukromý kšeft,“ komentoval Neff.

Projekt byl v minulosti realizovaný ministerstvem školství, cílem bylo zavedení internetu na několik tisíc základních a středních škol. Nejvyšší kontrolní úřad ale nakonec konstatoval nehospodárné využití více než 800 miliónů korun.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.