Studie: Inkluze mohla stát méně

středa 1. listopadu 2017 ·

Vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných školách stálo v uplynulém školním roce víc peněz, než by muselo. Vyplývá to z analýzy fungování systému inkluze, jejíž výsledky zveřejnilo ministerstvo školství. Informuje ČTK.

Ve zprávě se mimo jiné píše:

Krajské úřady zřejmě podle ministerstva nepochopily systém financování speciálních škol. Úřad by proto chtěl v další novele vyhlášky o inkluzi upřesnit podpůrná opatření, na která budou mít nárok žáci speciálních škol. Novelu chce resort projednat do konce roku.

Analýza také prokázala, že různé kraje a školská poradenská zařízení mají ke společnému vzdělávání odlišný přístup. Podle ministerstva je problematické, že školy a poradenská zařízení mají stejného zřizovatele. Údajně to často vede k tomu, že přiznávají vlastním žákům více podpory, čímž rostou náklady na speciální vzdělávání. Zákon navíc školám umožňuje libovolně rozhodnout o penězích na podporu pro znevýhodněné děti, pokud jim zbudou. Školy si tak údajně zvykly, že mohou tyto peníze použít například na odměny pro zaměstnance.

Zprávu ČTK převzaly dnešní Lidové noviny

2 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
1. listopadu 2017 7:25  

Kdyby se vůbec nezavedla?

Celé školství by stálo nejméně, kdyby se školy zrušily.

Jana Karvaiová řekl(a)...
1. listopadu 2017 15:24  

Prosím ,mohl by někdo ministerstvu vysvětlit, čemu se může říkat analýza nebo studie??
Za tahle slova- že se jedná o studii, by mě vyhodili od zkoušky z analytiky, výzkumu a statistiky na vysoké, kterou jsem před lety musela dělat.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.