Petr Honzejk: Zvítězí pieta nad ovarem a jitrnicí?

pondělí 17. července 2017 ·

„Vláda finišuje s dohodou o vykoupení vepřína v Letech u Písku, stojícího na místě protektorátního lágru pro Romy. "Nevidím důvod, proč by se měl obchod zatrhnout," říká optimisticky ministr kultury Daniel Herman. Znamená to tedy, že z místa, kde v letech 1942 a 1943 zemřelo pod dohledem českých dozorců 327 internovaných Romů, konečně zmizí páchnoucí prasečák a Česko vybuduje obětem romského holokaustu důstojný památník? Bylo by to skvělé, ale s optimismem pomalu,“ píše Petr Honzejk v komentáři pro Hospodářské noviny.

Honzejk pokračuje:

Petr Honzejk (twitter.com)
O vykoupení prasečáku se mluví od roku 1995 a skutek pokaždé utek. Intenzivně o něm jednala vláda Jiřího Paroubka, mluvila o něm vláda Mirka Topolánka… a nic. Jednou to vázlo na podmínkách firmy AGPI, podruhé na nedostatku peněz kvůli krizi, takže nestane se něco do třetice? Důvody, proč nepropadat přehnanému optimismu, tady jsou. Vše se děje na poslední chvíli, do voleb zbývají tři měsíce. V květnu ministr pro lidská práva Chvojka prohlašoval, že dohoda bude uzavřena do 10. června. Je půlka července a stále se vedou jednání "o způsobech stanovení struktury ceny". A ministerstvo financí podle mluvčího zatím s žádnou částkou "v parametrech státního rozpočtu na příští rok nepočítá". Ne, to nevypadá, že je ruka v rukávě. Je možné, že v září, kdy už budou volby za dveřmi a všichni budou mít jiné starosti, dojde na okřídlené "mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky".


Celý text naleznete zde

3 komentářů:

Pavel Doležel řekl(a)...
17. července 2017 v 20:03  

Á, zase jeden nominální mozek. No, já si dovoluji hlasovat pro ty jitrnice, ačkoliv je nejím.

Hlasuji pro rozum, proti prázdným gestům a vyprázdněné pietě.

V čele klaka
pak ctnostné rodiny
a náruč chryzantém,
černá saka
a žena hrdiny
pod paží s amantem.
Kytky v dlaních
a pásky smuteční
civí tu před branou.
Ulpěl na nich
pach síně taneční
s bolestí sehranou.

Co tady čumíte?
Vlezte mi někam!
Copak si myslíte,
že na to čekám?
Co tady civíte?
Táhněte domů!
Pomníky stavíte -
prosím vás komu?

Jednou za čas se páni ustrnou
a příjdou poklečet.
Je to trapas,
když s pózou mistrnou
zkoušejí zabrečet.
Pak se zvednou
a hraje muzika
písničku mizernou.
Ještě jednou
se trapně polyká
nad hrobem s lucernou.

Jiri Janecek řekl(a)...
17. července 2017 v 22:28  

Pavle, právě jste myslím prokázal zvládnutí literatury "v hlubokých kulturních a filozofických souvislostech". Navzdory vaší exaktní odbornosti...

Takže i za ty další vaše dnešní příspěvky - Děkuji! Hezký den!!!

Jana Karvaiová řekl(a)...
18. července 2017 v 7:04  

Pavle,
chybí vám tam ten významný konec. Ale chápu, byl by smazán.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.