Zakážeme posílání malých dětí do ústavů? Času ubývá, domluva stále není

úterý 7. března 2017 ·

Česko je jednou z posledních zemí, kde v ústavech běžně končí batolata a předškoláci. Ústavní péče je navíc roztříštěná pod správou tří různých resortů, což řešení problému komplikuje. Ministryně Michaela Marksová, Kateřina Valachová a ministr Miloslav Ludvík mají do června předložit vládě plán řešení. Zásadní reforma kritizované české praxe však může „vyšumět“ do ztracena. Reportáž přináší server iDNES.cz.

Kateřina Valachová (twitter.com)

Vláda loni v listopadu svým usnesením uložila šéfům resortů práce a sociálních věcí, školství a zdravotnictví, aby společně vypracovali plán na sjednocení služeb pro ohrožené děti pod jeden resort a na omezení možnosti umisťovat předškolní děti do ústavů. Návrhy mají Marksová, Valachová a Ludvík předložit do 30. června. Sjednocení by znamenalo přesun všech typů ústavů do kompetence MPSV.

Dle informací iDNES.cz však jednání váznou a ministerstva školství a zdravotnictví se před blížícími se volbami k zásadní reformě ústavního systému, která by vyvolala vlnu kritiky ze strany krajů a zástupců ústavů, příliš nehlásí.

Kateřina Valachová, do jejíž gesce spadají diagnostické a výchovné ústavy a dětské domovy, sjednocení ústavní péče pod MPSV nakloněna není. „Síť institucionálních zařízení plní hlavně výchovnou a vzdělávací funkci, proto má zachování gesce MŠMT v oblasti diagnostických a výchovných ústavů smysl,“ uvedl tiskový odbor MŠMT pro iDNES.cz.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.