Pozměňovací návrh ke kariérnímu řádu: Učitelé by mohli dostat půlroční placené volno na sebevzdělávání

středa 1. března 2017 ·

Do zákona o kariérním řádu učitelů, který v Poslanecké sněmovně prošel druhým čtením, by kromě rozdělení tuzemských kantorů do tří kategorií mohly přibýt i další novinky. Podle pozměňovacích návrhů by učitelé mohli jednou za deset až patnáct let dostávat půlroční volno na zvyšování své kvalifikace. Ve hře je také možnost za katedru na čas pustit i vysokoškoláky bez pedagogického vzdělání.


Sněmovna se nyní profesní dráhou učitelů zabývala ve druhém čtení a k ministerské novele přidala vlastní návrhy. TOP 09 chce, aby učitelé, jejichž praxe přesahuje patnáct let, měli jednou za deset až patnáct let nárok na placené půlroční volno.

Během něj by si pedagog měl „aktualizovat“ své vzdělání na pedagogických fakultách, jazykáři by šestiměsíční lhůtu mohli využít k zahraniční cestě a prohloubení svých jazykových dovedností.

„Profesní volno pokládám za motivační a v rámci kariérního řádu bych ho viděla ráda,“ reagovala ministryně, zároveň ale vyjádřila obavy, aby nedocházelo k situacím, kdy „zmizí tisíce učitelů“ s nárokem na šestiměsíční pardon.

Pro třetí čtení by proto chtěla vyjednat takový kompromis, kdy by vzdělávací volno nebylo nárokové, ale volitelné, a učitel by si ho musel vyjednat s ředitelem. Lhůtou by se podle šéfky školského resortu mělo pohybovat mezi jedním a šesti měsíci.

Poslanec ANO Jiří Zlatuška zase navrhl, aby jako začínající učitelé do škol mohli nastoupit i vysokoškoláci, kteří nemají pedagogické vzdělání. Povinné pedagogické vzdělání by podle něj mělo nahradit absolvování atestačního testu po dvou letech praxe. Poukazuje přitom na nedostatek učitelů některých aprobací, například fyzikáře, matematikáře nebo učitelů pro první stupeň.


Celý text naleznete zde

23 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
1. března 2017 12:46  

Volno nééé. Uberte papírování a přidejte peníze! Tím bude větší "volno" celých deset let.


Už vidím, jak po půlročním volnu za poloviční plat dva měsíce vyplňuju, co sem se všechno "naučil"...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
1. března 2017 12:57  

Jinak taková technická (návrh jsem pochopitelně nečetl).


Jak budou volno vybírat výchovní poradci nebo informatici? Domýšlel to někdo? (To pochopitelně neprojde, ale když už návrh, tak snad celý, ne?)

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
1. března 2017 13:01  

"Během něj by si pedagog měl „aktualizovat“ své vzdělání na pedagogických fakultách"

Už to vidím, naprosto jasně před sebou. Důchodce, jako místní kapacita Václavík, který školu minimálně stejně dlouho, jako učitel pauzírující učil, vysvětluje 10,20,30 letým praktikům, jak to mají dělat správně :-)))))

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
1. března 2017 13:11  

Už ne nárokové, ale volitelné? Vyjednat s ředitelem? - Ještě větší bordel, než jsme čekali.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
1. března 2017 13:12  

Aktualizace vzdělání? Mají fakulty takové studijní programy? 1 až 6 měsíců?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
1. března 2017 13:13  

Zahraniční cesty pro jazykáře? A kdo je zaplatí? Stejně nejansé jako specializační studium.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
1. března 2017 13:14  

Ptal se někdo učících učitelů? Nebo je to putna?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
1. března 2017 13:21  

Sakryš, vypadlo mi "stejně dlouho neviděl"

Ygrain řekl(a)...
1. března 2017 13:29  

Aha, takže vyjedná s ředitelem:

"Pane řediteli, chtěl bych to půlroční volno..."
"Sorry, nejsou prachy ani zástup."

A bude vymalováno. Volno se nerealizuje, ale Kačenka bude ta skvělá, protože její zákon to přece umožňuje.

Jana Karvaiová řekl(a)...
1. března 2017 13:37  

Logické by bylo dát někomu desetiměsíční volno.
Fakulty by musely reagovat nabídkou nějakých kurzů, neplacených nebo jen za symbolické ceny.
Jak by to bylo s bardy jako já? musela bych po náběhu tohoto zákona muset čekat deset let nebo by to šlo relativně hned? Možná bych to do důchodu ani nemusela stihnout.

jir řekl(a)...
1. března 2017 14:06  

To bude nějaká kulišárna.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
1. března 2017 14:24  

Ona je to především v našich podmínkách a při stavu našeho školství zbytečná pitomost.
Ať vyřeší skutečné problémy a pak, až se budou nudou kousat, se pustí do něčeho podobného.

Eva Adamová řekl(a)...
1. března 2017 15:05  

Já už tedy vidím ty zástupy vysokoškolsky technicky nebo přírodovědně vzdělaných lidí bez pedagogického vzdělání schopných a zároveň ochotných učit matematiku či fyziku za plat začínajícího učitele.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
1. března 2017 17:51  

KŘ není vyváženým kompromisem, nebude motivací, nepřinese spravedlivé ohodnocení. Zato má silný buzerační potenciál.

Simona CARCY řekl(a)...
1. března 2017 19:33  

Přitom by stačilo jen trochu chtít a princip EET by mohl převzít i KŘ a byl by aspoň trochu moderní (tedy odpovídal devadesátým létům). Učitel by si tam vyplnil, jakých úspěchů ve své kariéře dosáhl, jaké má nové aprobace, nová školení, co a koho umí zkompetentnit a to by šlo rovnou na stůl do Karmelitské. A tam bychom hned centralizovaně viděli, kde máme ty snaživé, kvalitní a předvojové učitele, abychom je mohli nasadit tam, kde budou ti pomalejší z nás čerpat půlroční studijní volno. A každý učitel kromě přidání platu 10% nafasuje pěkný tablet, aby mohl hlásit gendrové, inkluzivní nebo libovolné jiné přešlapy, s nimiž se setká.
To je tak blbý, že by se to mohlo líbit hlavně teď před volbami.

BP řekl(a)...
1. března 2017 23:26  

Vzpomínám si na rok 1981, kdy jsme jako vysokoškoláci absolvovali jeden semestr studia v NDR a s námi tam byla zároveň stejně početná skupina českých učitelů z Brna po tutéž dlouhou dobu (únor až červen, 20 studentů a 20 učitelů) na studijním pobytu. V podstatě navštěvovali tu samou výuku jako my. Šel jim plat, jako by učili ve škole.
Kam jsme se od té doby posunuli?
Z jakých peněz se jim to tehdy hradilo? Žádné eurofondy neexistovaly!

laimes28 řekl(a)...
2. března 2017 8:04  

učitelé by měli vždy po deseti letech dostat rok neplaceného volna a pracovat mimo školství,prospělo by to jim i školství celkově

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
2. března 2017 8:14  

Takže je odměníme tím, že půjdou na pracák? Nebo do toho Lidlu za kasu? Nebo kam? Vy v tom důchodě opravdu nevíte co roupama....

laimes28 řekl(a)...
2. března 2017 11:14  

pracák jest velmi poučný,mohu vřele doporučit z vlastní zkušenosti

poste.restante řekl(a)...
2. března 2017 11:47  

Poučný možná, ale nijak zvlášť obohacující.
Mohu potvrdit mimo jiné i na základě vlastní zkušenosti.

BP řekl(a)...
2. března 2017 12:01  

Za dva roky mne čeká též pracák. Jsem zástup za MD. Kdo mě v 60 letech ještě zaměstná?
Třeba budou ještě v Lidlu potřebovat, což by mi vyhovovalo, dojdu tam pěšky z domu. Už deset let dojíždím a stojí to moc času a peněz.

laimes28 řekl(a)...
2. března 2017 13:57  

neviděl bych to černě, v 60 máte téměř vyhráno,rok na podpoře a pak rok přežít z úspor do předčasného,a jste za vodou,nezaměstnaný v šedesáti může být optimista

Pepa řekl(a)...
2. března 2017 21:03  

No kdyby to volno bylo neplacené, šel bych jezdit s kamionem, tam jsou dneska volná místa :-)Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.