Do pátých tříd chodí o pět tisíc dětí víc než loni. Víceletá gymnázia čeká větší tlačenice

úterý 10. ledna 2017 ·

Dostat se na víceleté gymnázium budou mít letošní páťáci těžší než jejich bývalí spolužáci, kteří o to usilovali vloni. Silnější ročníky dorůstají a počet dětí v pátých třídách stále stoupá. S nimi každým rokem přibývá i dětí, které se připravují na přijímací zkoušky. V současnosti studuje na víceletých gymnáziích 80 526 studentů. Zájem o studium stále roste, ministerstvo školství ale zakládání nových tříd nepodporuje. Reportáž přináší MF DNES.

Na víceletá gymnázia odchází ze základních škol každoročně kolem 10 procent páťáků. V Praze, kde je jejich síť ve srovnání se zbytkem Česka nejhustší, je to minimálně dvojnásobek.

Zájem dětí, a především rodičů stále roste, přesto počet přijatých zůstává stále na stejných číslech. Na rozdíl od rodičů totiž ministerstvo školství s rozsáhlou sítí víceletých gymnázií spokojeno není a už roky nepodporuje zakládání nových nebo navyšování kapacity už existujících škol.

Důvodů je řada. A nejde jen o to, že odchod nejvíce školně zdatných dětí ve dvou vlnách decimuje třídy na druhém stupni základních škol. Odborníci namítají i to, že o přijetí na víceletá gymnázia rozhodují více vzdělání a výše příjmů rodičů než školní výsledky a studijní potenciál žáků pátých tříd. Přou se také o to, jak velkou přidanou hodnotu svým studentům víceletá gymnázia vlastně nabízejí.

Například Jana Straková z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy je přesvědčena, že pokud jsou mezi studenty čtyř- a osmiletých gymnázií na konci střední školy nějaké rozdíly, spíše než škola za to může rodinné zázemí studentů.


Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.