NKÚ: Vědeckým centrům se nedaří získávat další zdroje financování. Příkladem porušení dotačních pravidel jsou Centra podpory inkluzivního vzdělávání

neděle 18. prosince 2016 ·

Osud některých vědeckých center postavených za miliardy v rámci operačního programu řízeného MŠMT je ohrožen. Připouští to nová předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. V této souvislosti připomínáme tiskovou zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku roku, která se situaci vědeckých center věnovala. Ve vztahu k MŠMT je zpráva kritická ještě v dalším bodu: Za příklad porušení dotačních pravidel uvádí Centra podpory inkluzivního vzdělávání. MŠMT závěry kontroly odmítlo.


Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jestli příjemci dotací z Evropské unie dodržují podmínky udržitelnosti projektů a jak je zajištěno financování projektů v době jejich udržitelnosti.

Pokud dojde u některého projektu dotovaného z EU k porušení podmínek udržitelnosti, příjemce musí část, případně i celou dotaci vrátit. Pokud je příjemcem dotace stát, hradí vzniklé náklady ze svého rozpočtu. U 14 z 56 kontrolovaných projektů hrozí, že příjemci budou muset část nebo celou dotaci vrátit – ať už kvůli porušení podmínek udržitelnosti, nebo jiným zjištěným nedostatkům. Příkladem porušení podmínek udržitelnosti je projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) na zřízení center podpory inkluzivního vzdělávání za více než 133 milionů korun. Projekt měl ověřit a nastavit podmínky inkluzivního vzdělávání na základních školách. Všech devět regionálních center na podporu inkluzivního vzdělávání, která v rámci projektu vznikla, ale po ukončení projektu bez náhrady zaniklo.

Dalším problémem je zajištění financování projektů po dobu 5 let udržitelnosti. To se týká například některých vědeckých center dotovaných z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Jedná se přitom o velmi nákladné projekty. Do vybudování 48 vědeckých výzkumných center se dosud investovalo 36 miliard korun. Podle odhadů bude na jejich provoz v době udržitelnosti nutné vynaložit ze státního rozpočtu dalších 24,4 miliardy korun. U pěti z jedenácti kontrolovaných výzkumných center podle kontrolorů hrozí, že nesplní podmínky udržitelnosti. Vědeckým výzkumným centrům se totiž například nedaří získat další zdroje financování – zejména ze smluvního výzkumu a mezinárodních grantů – v původně předpokládané výši. Podle kontrolorů to svědčí o tom, že centra nedokáží najít dostatečné zdroje peněz v aplikační sféře.


Celý text naleznete zde. Reakci ministerstva školství naleznete zde

4 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
18. prosince 2016 16:45  

Obávám se, že ledovec nesrovnalostí v tzv. čerpání vzdělávacích EU dotací dál bobtná. A také doufám a věřím, že si příslušné instituce posvítí na jeho další vyčnívající špičky.

Jana Karvaiová řekl(a)...
18. prosince 2016 17:00  

Ja osobne jsem ani nezaregistrovala, ze nejaka centra inkluzivniho vzdelavani jsou. Tohle je jen tunel. Kdyby ty penize dali skolam......

Eva Adamová řekl(a)...
18. prosince 2016 20:00  

A v novém programovém období se jede dál v těchto vyjetých kolejích. Přímo do škol jdou jen nesmyslně postavené inkluzivní šablony a pak už se vypisují jen výzvy na megalomanské projekty v mnohém připomínající Centra inkluzivní podpory za 133 milionů.

mirek vaněk řekl(a)...
19. prosince 2016 7:42  

Čím větší částku projekt rozfofruje, tím větší peníze mají manažeři projektu.
Kdyby daly peníze přímo škole, přišly by kraje, MŠMT a přidružené organizace o velké peníze.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.