Michaela Marksová: Změna ústavní péče je nutná

čtvrtek 10. listopadu 2016 ·

O nutnosti sjednotit systém péče o ohrožené děti pod jedno ministerstvo hovoří mimo jiné ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v rozhovoru pro MF DNES. „Snad už ve všech evropských zemích je tato agenda pod jedním resortem a je jasné, kam plynou peníze a kde je prostor k přerozdělení. Provoz dětských domovů v Česku je velmi drahý, a přitom jsou prakticky poloprázdné. Peníze přitom chybějí v preventivních a ambulantních službách,“ říká ministryně.

A pokračuje:

Michaela Marksová (vláda.cz)
"Kdyby ústavy byly pod jedním resortem, dalo by se s nimi mnohem efektivněji pracovat. Na jakoukoli změnu ovšem potřebuji součinnost kolegů z vlády i krajů, které jsou zřizovateli dětských domovů. U nich bohužel snahu moc nevidím. Ústavy jsou velcí zaměstnavatelé a já mám pocit, že kraje někdy upřednostňují pracovní místa pro dospělé před tím, co je nejlepší pro děti."

V rozhovoru zazní i tato otázka a odpověď:

V jaké fázi jsou tedy jednání s ministry školství a zdravotnictví, pod něž ústavy také spadají? A dá se to stihnout do voleb?

Bohužel si nejsem jistá, že se to stihne. Ministerstvo školství teď dokončuje aktualizaci dat, kolik je kde dětí a kolik to stojí. Poté můžeme začít skutečně jednat. Chci zdůraznit, že se neplánuje žádné hromadné rušení ústavů ze dne na den. Ty budou potřeba vždy. Ale trendem by měla být spíše větší ambulantní pomoc odborníků, kterých pracuje v dětských domovech mnoho. Tam, kde transformaci chtějí, už dnes probíhá: využíváme k tomu evropské fondy. Řada kojeneckých ústavů už se díky tomu přetransformovala na dětská centra, která poskytují nejrůznější druhy služeb dětem i rodičům. To samé mohou dnes dělat i dětské domovy.


Celý rozhovor naleznete v MF DNES 9.11. 2016

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.