Lidové noviny: Absolventi už nejsou za outsidery. Sháňka je i po vyučených

úterý 20. září 2016 ·

Lépe než kdy jindy si na trhu práce stojí čerství absolventi středních a vysokých škol. „Každé čtvrté pracovní místo je určené i pro absolventy, což je nejvíce v historii,“ říká analytik pracovního portálu Jobs.cz Tomáš Dombrovský, podle nějž jsou na tom čeští majitelé čerstvých diplomů a vysvědčení podstatně lépe než většina jejich evropských vrstevníků. „V Česku se firmy bojí zaměstnávat spíš starší uchazeče v kategorii nad padesát let, ti to mají i v době celkově nižší míry nezaměstnanosti těžší,“ dodává analytik.

Relativně dobře jsou na tom i středoškolsky vzdělaní uchazeči s maturitou i bez maturity a diplomovaní specialisté. „Nejvíce si na pracovním trhu polepšili absolventi středních odborných učilišť, kteří obecně mívají s hledáním práce potíže. Ve srovnání s loňským rokem u nich došlo k poklesu míry nezaměstnanosti o 5,7 procentního bodu,“ vysvětluje Martin Úlovec z Národního ústavu pro vzdělávání, podle nějž se uplatnění středoškoláků výrazně liší v rámci jednotlivých odvětví.

Z analýz Národního ústavu pro vzdělávání vyplývá, že nejnižší míra nezaměstnanosti je mezi absolventy středoškolských zdravotnických oborů. V kategorii oborů s maturitní zkouškou je to 4,5 %. Zdravotní sestry a pomocný nemocniční personál míří totiž často do zahraničí za lepšími podmínkami a vyššími platy. Zájem je také o chemiky s maturitou. Podle dubnových údajů mezi nimi bylo nezaměstnaných jen 4,3 %.


Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
20. září 2016 v 13:51  

sháňka je po absolventech,kteří budou mít zkušenosti padesátníků,pracovní nasazení třicátníků a budou makat za minimálku se stravenkama

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.