EDUin hodnotí priority ministerstva školství pro tento školní rok -

čtvrtek 8. září 2016 ·

Aby skutečně narostly platy učitelů na podstatnou výši, musela by současná vláda dosáhnout konsensu na politické scéně. Zároveň je ale třeba uvažovat o skutečně funkčním systému hodnocení učitelské práce a uvolnění přísně regulovaného přístupu k této profesi.

Hlavní prioritou ministerstva školství nejen na tento rok, ale i na další dva roky, má být odměňování učitelů. Ministryně školství Kateřina Valachová veřejně prohlásila, že minimálně stejným tempem jako letos porostou platy učitelů kontinuálně po tři roky. Podle odborů by to znamenalo, že se dostanou na cílovou úroveň 130 % současného průměrného platu. Bez prostředků umožňujících kontrolu kvality a rozšíření velmi striktní preselekce budoucích učitelů bude mít zvýšení platů jen omezený pozitivní dopad.

EDUin předkládá hodnocení jednotlivých priorit školního roku.

V předchozí tiskové zprávě jsme uvedli, že zvýšení platů je pozitivním signálem směrem k učitelům i do společnosti. Zároveň je ale nutné zdůraznit, že jde pouze o první krok. Závazek ministryně školství pokračovat ve stejném tempu navyšování v dalších dvou letech je doposud pouze deklaratorní.

Memorandum politických stran.
Aby bylo možné stavět na příslibu současné vlády, bylo by nutné získat příslib napříč politickým spektrem, že i po dalších parlamentních volbách bude příští exekutiva v nastaveném kurzu pokračovat. Nejen kvůli platům učitelů by mělo ministerstvo školství usilovat o memorandum představitelů parlamentních politických stran o dodržení zásadních principů v rozvoji vzdělávání bez ohledu na výsledky voleb.

Kariérní řád.
Dosavadní podoba kariérního řádu neslibuje, že bude vytvořen dostatečně účinný nástroj pro zjišťování kvality práce učitelů. Po adaptačním období má adept složit atestaci. Návrh však předpokládá, že komisi budou tvořit jen učitelé z dané školy a počet pokusů nebude omezen. O třetím stupni kariérního řádu nebylo doposud rozhodnuto a není tedy jasné, k čemu budou učitelé motivováni ve svém rozvoji a jak.

Omezování potenciálu mezi absolventy jiných VŠ oborů.
Ministerstvo školství chystá novelu zákona o pedagogických pracovnících. Vzhledem k vytvoření adaptačního období se nabízí umožnit vstup do něj všem absolventům VŠ a rozšířit tak možný výběr učitelů na ty, kdo na současných pedagogických fakultách studovat nechtějí, a přitom by učit chtěli. Podle dostupných dat jde o nemalou část uchazečů o studium na VŠ. Podle mezinárodních srovnání přitom o kvalitě učitele nerozhoduje jeho předchozí vzdělání.

Tlak na reformu pedagogických fakult.
Poskytnout pedagogickým fakultám, akademikům a studentům (např. Otevřeno: www.otevreno.org) snažícím se o kvalitní učitelskou přípravu finanční a metodickou podporu v tom, aby mohli zevnitř měnit strukturu a obsah učitelské přípravy a klást mnohem větší důraz na praxi a inovace ve vzdělávání. Ministerstvo školství by mělo pečlivě prostudovat politiku zahraničních systémů, které jsou v této oblasti úspěšné, a najít klíčové faktory, které umožní takovou reformu provést.

3 komentářů:

vstek řekl(a)...
8. září 2016 v 17:24  

Vždy jsem chtěl léčit lidi. Studium medicíny by mě ale nebavilo. Umožní mi ministerstvo zdravotnictví léčit bez medicínského vzdělání, když slíbím, že budu navštěvovat rychlokurz léčitelství? Toto vzdělání v rozsahu 40 hodin bude organizovat místní nezisková organizace. Děkuji.

Jana Karvaiová řekl(a)...
9. září 2016 v 6:11  

Se připojuji.

mirek vaněk řekl(a)...
9. září 2016 v 7:36  

Mám lepší nápad. Zakázat do školství kecat a o školství rozhodovat prospěchářům a amatérům.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.