Český rozhlas: V Sasku chybějí stovky učitelů. Kantory chtějí hledat i v Česku a Polsku

úterý 23. srpna 2016 ·

Kvalifikované učitele postrádá Sasko. Před začátkem nového školního roku potřebovalo saské ministerstvo školství obsadit skoro 1200 míst. Aby resort vůbec mohl zajistit výuku, musel zaměstnat i lidi bez pedagogického vzdělání. Učitele hodlá ministerstvo hledat i v sousedních zemích. Informoval o tom Český rozhlas.

„Na pracovním trhu prostě nemůžeme najít učitele, které potřebujeme,” říká v reportáži Čro saská ministryně školství Brunhild Kurthová. Učitelé v Sasku odcházejí za lepšími podmínkami do jiných spolkových zemí nebo chtějí učit výhradně v Drážďanech nebo Lipsku.

Saské ministerstvo školství hledá učitele i v sousedních zemích – zatím tu pracuje 53 učitelů z Česka a Polska. Vyučují zejména němčinu jako cizí jazyk nebo svou mateřštinu.

Celou reportáž naleznete zde

10 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
23. srpna 2016 12:47  

Místopředsedkyně školských odborů vyjádřila obavy z kolapsu školství, pokud by učitelé vyslyšeli nabídku ze Saska a odešli by z Česka. Není to ale zároveň jasným vysvědčením právě pro naše odbory, které se spokojují s drobečkovou politikou a tváří se, jako by dosáhli bůhvíjakých úspěchů?

CatCatherine25 řekl(a)...
23. srpna 2016 12:52  

Němečtí učitelé jsou zřejmě otrávení inkluzí a podobnými nesmysly a než by s tím bojovali, raději ze školství odejdou.
U nás něco podobného patrně záhy bude probíhat také.

Nicka Pytlik řekl(a)...
23. srpna 2016 22:46  

Tak to by byli nejspíš osloveni učitelé z Ukrajiny a Bulharska.
Minulý týden jsme si byli na pár dnů zabruslit kolem jezer poblíž obce Geierswalde.
Zajímavý kraj, lautr rovina. Pitomce zmerčíš na pět kilometrů určitě. Poměrně výhoda.
Jen ta němčina... tu jsem taky zanedbal. Wie du mir, so ich dir.

CatCatherine25 řekl(a)...
23. srpna 2016 23:17  

Naštěstí jen málo českých učitelů mluví tak perfektně německy,aby mohli odejít.Němci jsou na svoji řeč velice hákliví, špatnou výslovnost možná odpustí lékaři, ale kantorovi těžko.

Fanda Moudry řekl(a)...
24. srpna 2016 16:22  

"U nás něco podobného patrně záhy bude probíhat také."

On ten proces byl již dávno nastartován. Sestra učila na gymnáziu ČJ a záhy zmizela v soukromé firmě za 39 500,- Kč základního platu. Dcera-lékařka má 3x větší základní plat než já. Stydím se ukázat svou výplatní pásku. Do Německa si netroufám, přestože oba rodiče mluví plynně německy (sudetští Němci). Trochu se domluvím i já. A na slovo inkluze začínám být alergický.

BP řekl(a)...
24. srpna 2016 17:35  

Začala jsem pálet před důchodem vážně přemýšlet o Sasku. Už hledám kontakty přes internet, kam se mám přihlásit. A zvlášť poté, co mě nová tarifní tabulka nijak neohromila.

BP řekl(a)...
24. srpna 2016 17:36  

oprava: pár let

Lukáš Šťastný řekl(a)...
24. srpna 2016 21:57  

A našla jste, kam se přihlásit? Taky by mne to zajímalo! IV

BP řekl(a)...
24. srpna 2016 23:12  

Na ŮP v Saské Kamenici?

BP řekl(a)...
24. srpna 2016 23:26  

Zkuste např.:
http://de.indeed.com/Jobs?q=lehrerin&l=Chemnitz&utm_source=publisher&utm_medium=organic_listings&utm_campaign=affiliateČlánky dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.