Odtajňování výsledků státní maturity začalo

středa 25. května 2016 ·

Žadatelé si vynutili zveřejnění výsledků testových úloh.


Ministerstvo školství a Cermat udělaly první krok, kterým se snaží vyhovět žadatelům o zpřístupnění úplných maturitních dat. Iniciativa Maturitní data – otevřeno ukončila přijímání dalších dobrovolníků a na svých stránkách konstatovala, že tabulky na webu www.novamaturita.cz poskytují zatím jen omezenou informaci a způsob jejich zveřejnění odporuje Infozákonu. V debatě o zpřístupnění dat ze státních maturit široké i odborné veřejnosti jde ale určitě o první krok správným směrem.

V neděli 22. 5. byly žadatelům o výsledky jednotlivých úloh testů státní maturity doručeny elektronické odpovědi na jejich žádosti. Odkazují na stránky státní maturity, kde byly zveřejněny tabulky s informacemi o tom, jak maturanti odpovídali na jednotlivé úlohy.

Poskytování podobných informací formou zveřejnění je určitě správné. Ministerstvu školství i žadatelům ovšem Cermat způsobil komplikace. Požadovanou informaci zatím podal jen částečně, a navíc způsobem, který odporuje Infozákonu (č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím). Zveřejněná data neobsahují požadované počty všech žáků, kteří test psali, a tabulka je publikována ve strojově nečitelném formátu PDF – namísto požadovaného formátu Excel. Oldřich Botlík, iniciátor projektu Maturitní data – odtajněno proto poslal Ministerstvu školství stížnost na postup při vyřizování své žádosti o informace.

Oldřich Botlík, zakladatel iniciativy Maturitní data – odtajněno, řekl: „Od iniciativy dostalo žádost o maturitní informace asi osm set padesát lidí. Jejich snaha přinesla první výsledky a já jim upřímně děkuji za pomoc. Věřím, že MŠMT urychleně zjedná nápravu, protože zákonná lhůta pro vyřízení žádostí již brzy vyprší. Snad se z toho poučí také Cermat. Prvotní maturitní data mají totiž letos více než 62 tisíc řádků a jistě alespoň stovku sloupců. Snad si Cermat nepředstavuje, že jejich anonymizovanou verzi také zveřejní ve formátu PDF.“

2 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...
25. května 2016 v 17:14  

Ve státě, kde vládní strana včetně premiéra nerespektuje pravomocné rozhodnutí soudu, a to bez jakýchkoli následků, se nemůžeme divit, že i MŠMT zákon "v klidu" pravděpodobně porušuje...

Miloslav Novotný řekl(a)...
25. května 2016 v 22:09  

Jen na okraj, "pravomocné rozhodnutí soudu" zní na ČŠ poněkud falešně. Jedno takové "pravomocné" nám rozvrátilo základní a speciální školství. Ať už jste příznivcem JO, nebo NE, myslím, že Altnera a rychlost českých soudů bychom mohli přenechat jiným serverům. Zde by se hodilo diskutovat se znalostí věci. Proto si prosím ten zákon o poskytování informací přečtěte. A mrkněte i do Ústavy. Zkuste tam najít "premiéra". Předseda vlády není nějaký brankář, aby se o něm referovalo jako o "gólmanovi". Mám za to, že už tady začíná úcta k právu jako jednomu z vrcholů civilizace. MŠMT je organizační složkou moci výkonné, CERMAT jím zřízenou příspěvkovou organizací. Neexistuje žádný zákonný důvod, aby nějací zvědavci nebo cizí mocí najatí organizátoři demoličního zlepšovatelského hnutí jako Botlík a spol. se hrabali v datech o kontrolní činnosti orgánů státu. Jakási "anonymizace" na tom nic nemění. Jako vše, i tzv. transparentnost má své místo a své meze. Viz profláknutá TI.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.