Vyhlásenie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerských reprezentácií pôsobiacich v školstve k Programovému vyhláseniu vlády SR

úterý 19. dubna 2016 ·


Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerské organizácie pôsobiace v školstve oceňujú zapracovanie niektorých požadovaných systémových zmien smerujúcich k zlepšeniu školstva do Programového vyhlásenia vlády SR.

Zároveň však vyjadrujú zásadnú nespokojnosť s nedostatočným finančným zabezpečením deklarovaných zmien, hlavne dôstojného postavenia zamestnancov v školstve a vede.

Upozorňujeme, že vláda SR a jej jednotlivé politické zložky tým likvidujú potenciál možného progresu školstva a vedy, čo spôsobí ďalší odliv kvalitných zamestnancov zo školstva a nezabezpečí deklarované zatraktívnenie učiteľského povolania.

Žiadame vládu SR, aby ešte pred hlasovaním o vyslovení dôvery vláde SR a prijatím Programového vyhlásenia vlády SR v Národnej rade SR prehodnotila Programové vyhlásenie vlády SR v oblasti financovania a výrazne zvýšila objem finančných prostriedkov z verejných zdrojov do školstva a vedy vrátene navýšenia platových taríf zamestnancov školstva a vedy v zmysle Deklarácie zo dňa 17. februára 2016.

Stabilita a rozvoj školstva a vedy je momentálne v rukách vlády SR.

Bratislava 14. apríla 2016, 

signatári Deklarácie

Ke stažení:

Dopis předsedy OZ PŠaV vyzývající k účasti na protestu před Úřadem vlády SR (PDF)

14. 4. 2016

Vážené dámy, vážení páni, kolegyne a kolegovia, zamestnávatelia a zriaďovatelia,

žiaľ, musíme skonštatovať, že dlho očakávané Programové vyhlásenie vlády SR nezaručuje dostatočné finančné zabezpečenie nevyhnutných systémových zmien potrebných na zlepšenie stavu slovenského školstva. Okrem toho, navrhované zvyšovanie platov pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov školstva nezodpovedá ani zďaleka našim požiadavkám, neumožní výrazné zlepšenie ich ekonomického a sociálneho postavenia a neprispeje k deklarovanému zvýšeniu atraktivity učiteľského povolania. Oceňujeme snahu ministra školstva o spoluprácu pri riešení problémov, avšak upozorňujeme, že bez pridelenia vyššieho objemu finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu do školstva zostanú navrhované systémové zmeny len na papieri.

Na základe toho sa Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerské reprezentatívne organizácie pôsobiace v školstve rozhodli zorganizovať protest. Jeho cieľom je prehodnotenie Programového vyhlásenie vlády SR v oblasti financovania a výrazné zvýšenie objemu finančných prostriedkov z verejných zdrojov do školstva a vedy, vrátane navýšenia platových taríf zamestnancov školstva a vedy, v zmysle Deklarácie zo dňa 17. 2. 2016. Protest sa uskutoční v utorok, 19. 4. 2016 v Bratislave, so začiatkom o 14:00 pred Úradom vlády SR a následným pochodom pred Národnú radu Slovenskej republiky.

Týmto vyzývame všetkých členov OZ PŠaV na Slovensku, ostatných zamestnancov školstva a všetkých, ktorým na našom školstve záleží, aby sa k nám pridali a prišli prejaviť svoju nespokojnosť so stavom slovenského školstva, pracovnými podmienkami a finančným ohodnotením všetkých jeho zamestnancov. Spoločne verejne odkážme vláde SR, že školstvo sa musí konečne stať jej reálnou aj finančnou prioritou, čo musí dokázať už pri svojom programovom vyhlásení.

S pozdravom,

Ing. Pavel Ondek

predseda OZ PŠaV na Slovensku

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.