Když je dobrý nápad a chuť, dá se díky dobrovolníkům udělat kus práce

sobota 16. dubna 2016 ·

Dobrovolnictví má úžasný synergický potenciál a dokáže propojit nápad, nadšení a energii. Díky projektu "Synergie dobrovolnictví", realizovaném INEX-Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) vznikne spousta iniciativ, které zapojí jak české, tak zahraniční dobrovolníky a udělají kus práce po celé ČR.


"Díky projektu vzniklo 13 konkrétních záměrů dobrovolnických projektů, které oživí komunity po celé ČR v létě 2016 nebo 2017. Nové dobrovolnické projekty, které vznikly a zároveň budou realizovány samotnými dobrovolníky, se zaměří na různé oblasti. Úžasné je, že tyto iniciativy vznikají ve spolupráci malých neziskovek, škol, akčních jednotlivců a třeba i s podporou místních drobných živnostníků a prostě ukazují, že když chci něco zlepšit ve svém okolí, nemusím čekat, až mi to spadne z nebe," říká ředitelka INEX-SDA Dagmar Fousková.

Letos v létě se dobrovolníci z Česka i zahraničí budou podílet např. na:

  • renovaci arboreta v Domažlicích, úpravě parku u státního hradu Horšovský Týn a lipové aleje hraběnky Micuko Aojamy u vsi Pivoň ve spolupráci s místním spolkem Chodsko žije!,
  • obnově Záchranné stanice pro ohrožené živočichy v Třeboni ve spolupráci s Českým nadačním fondem pro vydru,
  • organizaci kulturně-společenské akce Dřevosochání a na obnově zanedbaného ! skokanského můstku pro dětské závodníky ve spolupráci s městem Harrachov,
  • vytvoření produkční i terapeutické zahrady pro klienty Sdružení Práh (Brno-Tuřany), které pracuje s lidmi s duševním onemocněním.

Jeden z dobrovolníků, Petr Vrchota, který realizuje projekt v Třeboni, popisuje, proč se do toho pustili: "Areál záchranné stanice v Třeboni je v současné době ve velmi špatném stavu. Věříme, že prostřednictvím mezinárodního dobrovolnického workcampu se podaří vytvořit důstojnější prostředí pro další činnost organizace, která má vliv na ochranu přírody a životního prostředí v regionu."

Aby dobrovolníci věděli, jak na to, kde a jak začít, kde hledat inspiraci a zdroje, absolvovali třídenní školení, měli podporu mentora z INEX-SDA a mají k dispozici přehlednou příručku - Zrealizuj workcamp ve svém městě: Manuál pro organizátory mezinárodních dobrovolnických projektů, která je ke stažení na webu www.inexsda.cz. Projektům můžete fandit prostřednictvím našeho Faceboo! ku, kde budeme průběžně informovat, jak se příprava daří.

Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů, www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.