Český rozhlas: Češi se musí připravit, že jim práci vezmou stroje, upozorňuje eurokomisařka

pátek 29. dubna 2016 ·

Spousta pracovních míst podle odborníků časem zanikne, protože nám je vezmou roboti a další stroje. Česko se na to musí připravit, vyzývá v rozhovoru pro Radiožurnál a Hospodářské noviny eurokomisařka pro sociální věci a zaměstnanost Marianne Thyssenová. Firmy mají podle ní pravdu, když chtějí, aby stát podpořil studium vybraných oborů, které jsou pro českou ekonomiku perspektivní.
Doprovodný článek na webu Českého rozhlasu

9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
29. dubna 2016 v 10:52  

Chmurná představa. A že tak náhle? Postihne to celou visegradskou čtyřku?
O umělé inteligenci se mluví desítky let, a Turing byl prolomen docela nedávno.
A v parlamentu čr změna zatím žádná.

Unknown řekl(a)...
29. dubna 2016 v 11:12  

a řekla ta vtipná mařka, z čeho že to budem žít?

Unknown řekl(a)...
29. dubna 2016 v 11:15  

nakonec ten kanál a bude se kopat motyčkama na řepu jako za čínské kulturní revoluce,to by se zaměstnal milion lidí jako nic,strava dvakrát denně,ráno polívka bez brambor, odpoledne brambory z polívky....

Vít Tomis řekl(a)...
29. dubna 2016 v 11:27  

Více než stroje berou práci nařízení Evropské komise a vlády ČR...

Eva Adamová řekl(a)...
29. dubna 2016 v 14:54  

No jenom, abychom měli dostatek inteligentních a alespoň trošku technicky zdatných lidí, kteří ty stroje budou obsluhovat, bo s tou umělou inteligencí to nebude tak honem. Když něco pokazil jeden dělník na obráběcím stroji, vyrobil škodu za pár stovek či tisíc. Na CNC se dá velmi snadno po.... zakázka za sto tisíc. A když vidím, jaké děti míří na technické obory s maturitou ze základek (dnes už i propadlíci), jímá mne hrůza. Ti se budou hodit tak maximálně na policajty, a to ještě kdoví jestli.

Unknown řekl(a)...
29. dubna 2016 v 15:15  

Objem práce v našem světě se však tímto nesníží. Furt bude co dělat. Je možné, že se zvýší poměr neplacené práce. Na to bych si i vsadil. Stroje převezmou i práci úředníků, nejen tu kopací, obráběcí a montovací. Paradoxně se tím zvýší hodnota kvalifikované RUČNÍ práce. Bude prestižní, něco dobře umět rukama. Učňáky budou z malé části vzdělávat teenagery, z větší dospělé. Existuje ale riziko, kam nasměřují svou energii ti méně motivovaní. To je asi úkol pro společné vzdělávání a kariérové poradenství - bez ohledu na věk. Každý má nějaký talent. A je dobře, že tu část práce, která je otravná, převezmou stroje.

Nicka Pytlik řekl(a)...
29. dubna 2016 v 22:06  

Tedy myslel jsem si původně, že průmyslová revoluce tu už byla.
Také se mělo přestat chodit pěšky, měla skončit divadla, pak kina, i televize, měly se přestat tisknout knihy, časopisy...
A také jsem si myslel, že stroje práci neberou, ale ulehčují. Copak se musí pracovat pořád těch úděsných osm hodin? Stačí dvě, tři. Za dvojnásobný plat, samozřejmě.

Unknown řekl(a)...
30. dubna 2016 v 9:39  

nico/ za studijních časů jsem na seminárce nafasoval referárt "chruščev-ek. reformy" a kromě nudných ideologických plků typu kukuřice vždy a všude adpod. jsem narazil na zajímavou studii,kterou mu vypracovali akademici po karbkrizi,téma: jak by vypadala ekonomika a společnost,kdyby se omezila v sssr zbrojní výroba o polovinu,a bylo to zajímavé počtení,kdyby k tomu došlo a kdyby se část přeměnila na civiní a spotřební ekonomiku,tak by vznikl problém,:aby nebyli nezaměstnaní,pracovali, by všichni dva-tři dny v týdnu,načež se nikita naštval a prohlásil," to jako že by všichni chlapi čtyři dny v týdnu chlastali a rvali se,nic takového,to ať řeší až někdy v komunismu!" a bylo po ptákách..

Unknown řekl(a)...
30. dubna 2016 v 9:50  

ergo kladívko stojíme v eu na prahu komunismu a co s tím? výroba byla z větší části převedena do asie,těžba zrušena,zbrojení jest kvalitativní nikoli kvantitativní (v zemích vých eu zrušeno zcela), co s lidmi,pro které nebude práce? jakým způsobem budou živeni?budou jedni pracovat a druzí ne?dokáží ti pracující uživit ty nepracující+důchodce?budeme se po těch třech dnech v práci střídat?uchýlíme se ke kelturní revoluci kdy si každá ves bude vše pěstovat a vyrábět sama? obnovíme kibucy?nebo nastanou ty horší varianty?jako že nepracující budou likvidováni,nebo bude ring volný,všichni proti všem a nejsilnější přežijí?kapitalismus je bezradný a neschopný,zaniká a jak pravil provokatér marx : "a co bude potom?"

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.