Přečtěte si: Think-tank Evropské hodnoty nám do školy přivezl antikomunismus

pondělí 14. března 2016 ·

Matěj Senft popisuje způsob, jakým jsou na středních školách prezentovány ideje Evropy. Boj s příživníky, chvála volného trhu a Ameriky, mentalita studené války. Pro sociální cítění nezbývá místo.

Z článku Matěje Senfta v DeníkReferendum.cz vybíráme:

Libor Rouček a skupina kolem think-tanku jsou pokryteckou organizací. Prosazují volný trh a přísný individualismus zaměřený proti „příživníkům“. Přitom sami využívají evropských dotací. Pro výpomoc ze strany států musíte být zřejmě dostatečně privilegovaní.

Rouček se schovává za vznosná jména a autority jako Tomáš Gariggue Masaryk a Václav Havel, jejichž podobizny měl celou dobu za svými zády na přenosné tabuli. Přitom se ale staví proti mnohému z jejich dědictví. Vyzdvihuje totiž kapitalismus nad demokracii a sociální rovnost. To vše zahrnuje pod pojem evropské hodnoty.

2 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
14. března 2016 v 17:22  

Libor Rouček a skupina kolem think-tanku jsou pokryteckou organizací. Prosazují volný trh a přísný individualismus zaměřený proti „příživníkům“. Přitom sami využívají evropských dotací. Pro výpomoc ze strany států musíte být zřejmě dostatečně privilegovaní.

Rouček se schovává za vznosná jména a autority jako Tomáš Gariggue Masaryk a Václav Havel, jejichž podobizny měl celou dobu za svými zády na přenosné tabuli. Přitom se ale staví proti mnohému z jejich dědictví. Vyzdvihuje totiž kapitalismus nad demokracii a sociální rovnost. To vše zahrnuje pod pojem evropské hodnoty.

Ve svém důsledku by tak mnohem více než uprchlická krize mohla být pro evropský étos degenerující právě továrna na konzervativní teze s názvem „think-tank Evropské hodnoty“.

Pojem evropských hodnot totiž není ukotven - jeho význam se může neustále měnit. Rouček a jeho družina soustavně pracují na tom, aby jej přišpendlili k neoliberalismu a k boji se sociálním státem. Na slovo demokracie tak možná už v definici evropských hodnot nezbude místo.


Souhlasím. Kapitalismus a demokracie nejsou identické pojmy. Neoliberalismus jde proti demokracii a pronikl už i do levicových stran. Pan Rouček je toho myslím dost trapným příkladem.

J. Týř

Viz

tyrjir řekl(a)...
14. března 2016 v 18:28  

K neoliberalismu viz např.
http://www.ceskaskola.cz/2016/03/stanislav-stech-inkluze-zadny-blaznivy.html?showComment=1457353067673#comment-7059606712551599576
http://www.ceskaskola.cz/2016/03/prectete-si-k-cemu-jsou-skoly.html#comment-3271751271964973955
http://www.ceskaskola.cz/2016/03/aktuality-cst-linkovani-skolnich-sesitu.html#comment-1014695139232257146


Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.