Praha je odhodlána zvládnout zavedení spádových oblasti mateřských škol

pondělí 15. února 2016 ·

Hlavní město nebude nadále společně s ostatními městy usilovat o odstranění spádových oblastí mateřských škol z projednávané novely školského zákona. Cílem metropole je dosáhnout dílčích ústupků ze strany ministerstva v ryze technických otázkách, samotné zavedení spádových oblastí je však Praha odhodlána i přes očekávané komplikace zvládnout. Uvedl to náměstek primátorky Petr Dolínek.


Hlavní město se i přes masivní investice z magistrátního rozpočtu, z rozpočtů jednotlivých městských částí a dalších zdrojů dlouhodobě potýká s nedostatkem kapacit v oblasti předškolního vzdělávání, a to zejména v okrajových oblastech metropole. I přesto je však současné vedení města podle svých slov připraveno realizovat zavedení spádových oblastí mateřských škol na svém území. „Úlohou územních samosprávných celků je připomínkovat připravovaná legislativní opatření z pohledu zřizovatelů a tuto úlohu se snažíme naplňovat. Rozhodně však jako hlavní město proti ministerstvu nebojujeme, jak v poslední době spekulují média, spíše vedeme dialog s cílem nalézt přijatelné řešení. Našim hlavním cílem je zajistit dětem dostatek míst v mateřských školách a kvalitní průpravu pro vzdělávání na základních školách,“ uvedl náměstek primátorky hlavního města Petr Dolínek.

S ohledem na povinné předškolní vzdělávání a dále s ohledem na situaci, kdy městská část nezřizuje žádnou mateřskou školu, však bude potřeba doplnit mateřské školy na mnoha místech v metropoli. „S potřebou výrazně navyšovat kapacity jsme dlouhodobě srozuměni, chystaná opatření pouze celý proces urychlí,“ vysvětluje zastupitelka a donedávna radní pro oblast školství Irena Ropková. „Budeme pod obrovským časovým tlakem, ale přesto věřím, že se nám i díky zapojení prostředků z evropských fondů a z rozvojových programů ministerstva školství a za oboustranně aktivní spolupráce mezi městskými částmi a hlavním městem podaří všechno zvládnout,“ dodává.

Jenom v tomto roce rozdělí hlavní město městským částem dotace na investiční akce ve školství v objemu přesahujícím čtyři sta miliónů korun. Prioritou je přitom posilování kapacit nejen mateřských, ale i základních škol.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.