UPS projednávalo rizika inkluze

úterý 20. října 2015 ·

V sobotu 17. října proběhlo v Praze na ZŠ Meteorologická 2. setkání Učitelského profesního sdružení. Hlavním tématem byla samozřejmě inkluze.


Zastánci a propagátoři inkluze a především ministerstvo školství, které nese zodpovědnost za její zavedení a dopady, právě tato rizika neustále přehlížejí a bagatelizují. Výstupem jednání je otevřený dopis ministryni školství, který opět upozorňuje na některé závažné nedostatky a rozpory příliš rychle zaváděné inkluze.

Za jeden z největších rozporů považujeme riziko, že výsledkem snahy o společné vzdělávání bude právě naopak posílení selektivnosti. V otevřeném dopise se uvádí: „Považujeme za zásadní chybu, že zamýšlená inkluze se netýká celé vzdělávací soustavy, ale jen jednoho jejího segmentu.“ Zprávy o otevírání nových soukromých škol obavy potvrzují.

Na našem setkání zazněly také obavy o osud speciálních škol a především o osud hendikepovaných žáků, kterým po inkluzi běžné základní školy nemohou nabídnout ani potřebnou péči, ani kvalifikované učitele, ani velice drahé pomůcky. „Pro nedostatek financí podpůrná opatření zůstanou mnohdy jen na papíře a kvalita vzdělávání utrpí…“

Na 2. setkání Učitelského profesního sdružení přijali pozvání také pan František Dobšík (za ČMOS) a pan Miloš Rathouský (za Svaz průmyslu a dopravy), abychom probrali naše postoje k zavádění inkluze a projednali možnosti další spolupráce.

Zdeněk Sotolář, mluvčí UPS

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
20. října 2015 v 5:03  

Turista blúdi centrom Bratislavy a strašne potrebuje na WC.
Vtom uvidí farebný nápis EUROTOILETS.
Vojde do mramorom obloženej miestnosti, kde za pultíkmi postávajú mladé slečny v slušivých uniformách. Jedna mu hneď vyjde v ústrety:
„Dobrý deň, čo pre vás môžeme urobiť?“
Turista sa krúti:
„Potreboval by som využiť vaše služby.“
Slečna sa posadí za počítač:
„Želáte si kabínu, alebo pisoár?“
„Kabínu.“
„Uprednostňujete farbu modrú, zelenú, ružovú alebo klasickú bielu?“
„Hoci aj bieluúúú...“
„Máte radšej toalet n ý papier, alebo Vám môžeme ponúknuť súčasný trend s intímnou sprchou?“
„Papieéér!“
„Výborne! Želáte si jednovrstvový, viacvrstvový, farebný, s vôňou ruží alebo radšej svieži mentol?“
„Stačia aj noviny!“
„Retro riešenia bohužiaľ zatiaľ nemáme v ponuke, ale ďakujeme vám za námet na rozšírenie našich služieb. Ako protihodnotu vám radi poskytneme použitie umyvárne zdarma.
Budete si želať hudbu klasickú, alebo radšej niečo rezkejšie?“
„Aáááááá....,“ zavyje turista.
„Áno, poznávam. Takže výber operných árií. Skvelá voľba.
Ráčite platiť kartou alebo v hotovosti?“
Turista vytiahne peňaženku a zaplatí nemalú sumu za papier, ktorý práve vyliezol z tlačiarne. Potom cez zuby precedí:
„Tak kde sa môžem vysrať?“
Slečna sa poobzerá, nakloní sa k turistovi a pošepká mu do ucha:
„Nemala by som to vlastne hovoriť, ale my chodíme naproti do krčmy. Tu máme iba zákaznícke centrum. Prevádzka je v Košiciach.“

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.