Rozpočet MŠMT na rok 2016 posílí o 4,5 miliardy

úterý 20. října 2015 ·

Vláda schválila rozpočet kapitoly MŠMT na rok 2016. V porovnání s odpovídajícími výdaji předchozího roku se zvýší o 4,407 miliardy Kč, z toho půjde 2,4 miliardy na zvýšení platů v regionálním školství.


Navýšení rozpočtu umožní v příštím roce posílit platy pedagogů o 3,3 % a nepedagogů o 3 %. Dalších 1,5 miliardy Kč půjde na nárůst výkonů v regionálním školství, se kterým souvisí nárůst počtu zaměstnanců o 3,9 tisíc. Na kompenzaci snížené míry přímé vyučovací činnosti ředitelů MŠ a málotřídních ZŠ přibude 40 milionů Kč.

Mezi priority vlády a MŠMT patří také Výzkum, experimentální vývoj a inovace, na něž posílí výdaje o 1,3 miliardy Kč. Na sport a tělovýchovu půjde navíc 500 tisíc Kč, fond rozvoje kapacit MŠ a ZŠ získá stejně jako v roce 2015 částku 200 tisíc Kč. Ve výši 80 milionů Kč bude podpořena příprava nového systému společného vzdělávání.

O 800 milionů Kč byl původně snížen rozpočet na rok 2016 pro vysoké školy. Ministryně školství Kateřina Valachová slíbila vysokým školám tento výpadek rozpočtu dorovnat. Ještě letos bude z vládní rezervy převedeno MŠMT 500 milionů Kč. "Zbývajících 300 milionů jsem se zavázala dorovnat z vnitřních zdrojů ministerstva,“ dodala K. Valachová.

5 komentářů:

Unknown řekl(a)...
21. října 2015 v 11:54  

"Ve výši 80 milionů Kč bude podpořena příprava nového systému společného vzdělávání."

Co to znamená "příprava nového systému společného vzdělávání". Ví to někdo?

Nicka Pytlik řekl(a)...
21. října 2015 v 12:38  

Ví to někdo?

Dovozuji, že se jedná o hody odborných konzultantů a odborníků na vzdělávání.
hody, hody do provody...
Pomni hody na provody, že jsú svaté dni. Do sprovodu zanech veselosti, svodu.

Ale na to se už mnoho nedá. Dnes platí užít si, dokud se z kasy něco sype.

tyrjir řekl(a)...
21. října 2015 v 12:54  

Kolik nám tedy chybí ještě dostat do 6 % z HDP, aby české školství nebylo otloukánek alespoň v tomto směru? J. Týř

Unknown řekl(a)...
21. října 2015 v 13:57  

Mám takový pocit, že není tak důležité, kolik se z té státní kasy dostane, jako kam to přijde....

tyrjir řekl(a)...
21. října 2015 v 14:46  

To je taky správná otázka.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.