Přečtěte si: Přeskočit třídu? Rarita i pro génie

neděle 18. října 2015 ·

Pro mnohé učitele představuje mimořádně nadaný žák stejné útrapy jako dítě s postižením. Oba totiž mají speciální vzdělávací potřeby. A školy určené talentům nebývají ve spádové oblasti běžné, naopak rodiče musí s nadanými dětmi jezdit denně i desítky kilometrů. Je tu ještě jedna šance – ale překvapivě málo využívaná. Pokud dítě postupuje rychleji než jeho vrstevníci, může škola na doporučení pedagogicko-psychologické poradny posunout žáka o ročník vpřed. K tomu však dochází zcela ojediněle.


Z článku Jiřího Macha v Novinky.cz vybíráme:

Václav Fořtík z Centra nadání tvrdí, že záleží na škole a na úrovni učitelů, jestli jsou schopni rozvíjet nadané žáky. Podle něj existuje také spousta podkladů pro práci jak s postiženými, tak nadanými.

„Pokud je učitel naladěn tak, že je bude používat, pak se postará i o nadané dítě. Děti mohou dostat individuální vzdělávací plán, teoreticky je možné strašně moc věcí, ale v reálu se to neděje,“ řekl Právu Fořtík.

Ani on však nedoporučuje přeskočit ročník, protože často jsou děti nadané jen jedním směrem a pak v jiném pokulhávají.

Vyhledávat specializované školy by měli spíše rodiče předškoláků. Podle Fořtíka se v každém regionu nějaká najde. Ve specializovaných školách je však riziko, že nadané děti zde budou vyrůstat ve vakuu, aniž by poznaly pomalejší vrstevníky.


5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
18. října 2015 v 11:18  

Ale mnohé děti přeskakují třídy, lépe snad ročníky, běžně a mnohdy i zřetězeně.
Tohoto efektu dosáhují tak, že na sebe dění v učebně nenechají působit ani v nejmenším.

Unknown řekl(a)...
18. října 2015 v 12:50  

Co z toho ten talentovaný žák má, když ukončí školu o rok dřív?

Nicka Pytlik řekl(a)...
18. října 2015 v 18:46  

To spíš, že by srovnal dnes již tradiční odklad školní docházky.

Unknown řekl(a)...
19. října 2015 v 12:47  

tak to nám ještě tak chybělo! až se rodičovská veřejnost dozví, že jejich, bezesporu nadané dítko, může přeskočiti ročník,budou ředitelé škol zavaleni žádostmi o tento přeskok,a jak mnohé z nich znám,tak sami iniciativně,či pod rodičovským tlakem,těmto žádostem vyhoví,takže čtyřkař pepíček,kterému jsme na žádost matky ( a příkaz ředitele) museli dát v šestce dvojku nám přeskočí sedmičku a usedne do osmičky.....

Unknown řekl(a)...
19. října 2015 v 16:20  

Pokud onen Pepíček přeskočí sedmičku a usedne do osmičky, bude se tam cítit mezi svými, protože tam najde několik spolužáků, kteří měli zůstat sedět v šestce a věkem postoupili do osmičky.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.