Transparency Interational ČR vs. ŠIK CZ s. r. o.

pátek 7. srpna 2015 ·

Odpověď Transparency Interational - Česká republika o. p. s. (TI) na otevřený dopis společnosti ŠIK CZ s. r. o. (ŠIK) v rámci kauzy „My hrajeme fér!“.


TI na úvod zdůrazňuje, že veškerá tvrzení vycházejí z ověřených informací poskytnutých koncovými uživateli (jednotlivými školami). Pokud TI použila subjektivní hodnotící měřítko, jednalo se o odborný názor založený na zkušenostech TI se vzdělávacími projekty a aktivitami pro studenty.

Model poskytování služeb společností ŠIK je v prvé řadě výnosný jen pro tuto společnost, kdy příjmy plynou od sponzorů spotů, škol a, jak společnost ŠIK sama zdůrazňuje, práce odborníků je navíc bezplatná. Smluvní podmínky vůči jednotlivým školám jsou pak nastaveny jednostranně výhodně pro společnost ŠIK.

TI si dále stojí za názorem, že jednotlivé spoty, které jsou dostupné z veřejných zdrojů, mají minimálně spornou odbornou přidanou hodnotu. Některé z nich mohou pak splňovat znaky skryté reklamy. V tomto ohledu jde pouze o důvodné podezření a vyřešení této otázky závisí na kompetentním orgánu (Krajský živnostenský úřad), jehož rozhodnutí bude TI samozřejmě respektovat.

TI dlouhodobě sleduje problematiku tzv. offshore a ready-made společností, jako určitého nástroje, který slouží např. k zastírání střetu zájmů. V tomto ohledu tedy TI připomněla i původ společnosti ŠIK.

Závěrem TI zdůrazňuje, že proklamovaný efekt vzdělávacího kanálu společnosti ŠIK je z odborného hlediska sporný. Vzhledem k tomu, že jednotlivé školy za tuto službu platí, lze tento model považovat za nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky. Stejného cíle lze dosáhnout způsobem o mnoho efektivnějším a s menšími nároky na veřejné rozpočty, což může doložit TI i na svých vzdělávacích aktivitách.

Doplňující informace ke kauze:

Tisková konference TI, kde byla představena tato kauza
Tisková zpráva TI týkající se této kauzy
Shrnutí této kauzy na webu TI

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.