Ministryně Valachová v nedělních Otázkách Václava Moravce: Školy budou financovány podle počtu učitelů

neděle 30. srpna 2015 ·

Regionální školy by měly být financovány hlavně podle počtu učitelů, nikoli podle žáků. Změna by mohla nastat od přespříštího roku, oznámila ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD) v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize. Reformu financování regionálního školství označila za absolutně klíčovou.

Související článek na webu ČT

9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
30. srpna 2015 v 21:27  

školy by měly být financovány hlavně podle počtu učitelů

Pa-rá-da. Takže třída dělaná na osm skupin, a nafasované nenárokové složky se přerozdělí na ty původní dva učitele. Zpřízněné...
Pardon, dobré.

Jiri Janecek řekl(a)...
31. srpna 2015 v 10:15  

No nevim, nebyl ten minuly ministr spatny taky proto, ze z kazdou kravinou lezl pred novinare? Chapu, vratila se z dovolene, ma novy uces, navic je to prvni zari, ale prece...
-----------------
Na porad jsem se nedival, ani nebudu, ale nepredpokladam, ze kdyz malotridka v Hlubokych Masuvkach nabere 30 ucitelu, tak dostane prachy na 30 ucitelu...
Bude snad stat platit nejakou sit spadovych skol (+/- podle poctu obyvatel) bez ohledu na pocet aktualne zapsanych zaku? Uprimne je to super napad, tak super, ze to asi nebude pravda... Bylo by taky dobre nekdy nejak mekce rict, co z temi skolami mimo tuto sit...

luboš řekl(a)...
31. srpna 2015 v 10:20  

Milý Nico Pytlíku...
Tak jednoduché to nebude...
Na trojkových obcích a krajích se nejdříve navýší počty moudrých úředníků, kteří budou bádat o potřebném počtu učitelů pro jednotlivé školy. Rovněž ze všech nejmoudřejší inspektoři se vyrojí a se znalostí prostředí i sobě vlastní budou zkoumat demografické prognózy, očekávanou schopnost obyvatelstva lokality produkovat potenciální žáky a od údajů odvodí stávající a strategickou potřebu učitelů (včetně potřeb učitelů různých specifických kvalifikací a kariérních stupňů). Možná by se na podobné aktivity mohl dokonce schválit i nějaký ten evropský program...
Potom se výsledky bádání upraví ve prospěch spřátelených obcí a ředitelů.
Nápad podobné reformy by mohl mít i další výhody. Stačí omezit počty učitelů ve školách s maturitními obory řekněme na polovinu a to by v tom byl čert, aby se maturitní úspěšnost, tedy i kvalita vzdělávání zázračně nezlepšila.

Nicka Pytlik řekl(a)...
31. srpna 2015 v 10:43  

Evropským programy to začne. Jinak jakákoli změna postrádá smyslu.

poste.restante řekl(a)...
31. srpna 2015 v 11:08  

Ale kdež.
Zřizovatelem základních škol jsou obce.
Počet žáků, tím pádem i tříd je většinou dán demografickým vývojem. Z počtu tříd se odvine počet učitelů. Na dědině je tudíž jasno. Horší to bude ve větších městech, kde je škol více. Tam se budou (pokud už nejsou) lajnovat na mapě spádové oblasti a bude následovat tvrdý lobbing a politické tlaky na rady měst, aby v té "naší" škole povolili více tříd, nežli u souseda.

Ještě větší veselo bude u škol středních. Prozatímní představa je taková.
1. Škola dá návrh na výkony - obory a počty otvíraných tříd.
2. K návrhu se vyjádří okresní hospodářská komora a úřad práce.
3. Návrh postoupí na kraj, tedy ke zřizovateli.
4. K návrhu se vyjádří krajská hospodářská komora a úřad práce.
5. Návrh postoupí na ministerstvo, které definitivně schválí nebo odmítne.¨
6. Pokud odmítne, kraj jako zřizovatel smí samozřejmě třídu otevřít, je to jeho kompetence. Ale za své peníze.

Zní to sice strašně, ale úplná blbost to taky není.
Ale:
a. Lobbing škol tedy bude probíhat trojstupňově. - Hrůza.
b. Je to zásah do kompetence krajů. - Které budou řvát.
c. Ministerstvo bude rozhodovat i o schválení peněz pro soukromé a církevní zřizovatele. Což je skrytá cesta jak je finančně strouhnout = dostat konečně pod kontrolu. - Takže pravičáci a lidovci budou řvát.

Tudíž:
d. Takový návrh nemá šanci, že by prošel parlamentem.
e. Pokud i projde, zbude z něj stejně nějaký hrůzyplný paskvil.

Nezbývá nežli doufat:
f. To co vznikne, nebude nakonec horší, nežli současný normativ na žáka.

Unknown řekl(a)...
31. srpna 2015 v 12:30  

po příštím školním roce počet kantorů na pracáku nejspíš dojde na hranici 20 tisíc,se zvyšováním platů si tak nebude muset dělat paní ministryně starost,ti kolegové, co jsou bez práce druhý školní rok,půjdou s nadšením učit i za 15 hrubo,stačí když pan ředitel předstoupí před sbor a přednese kouzelnou tržní větu: "......a komu se nelíbí....."

Unknown řekl(a)...
31. srpna 2015 v 12:46  

Vážení kolegové,
já už si to přesně nepamatuju, jak to bylo předtím, než se zavedlo financování na hlavu?

Unknown řekl(a)...
31. srpna 2015 v 15:04  

podle tříd

PUR řekl(a)...
1. září 2015 v 21:17  

Podle tříd a na základě mzdové inventury ... tím se také zohlednila věková struktura učitelů.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.