Přečtěte si: Školská reforma ve Finsku: méně oborů, více vědění

pondělí 1. června 2015 ·

Od zavedení testování PISA platí Finsko za školskou laboratoř světa. Nyní zkoušejí reformátoři něco nového: méně předmětové výuky, více zprostředkování kompetencí. Žáci dokonce mohou promlouvat i do známkování.

Každá zpráva o finském školském systému je pozorně sledována i v jiných zemích. Tentokrát se nejedná o výsledky v nejnovějším testování PISA, ale o zásadní reformu, která vstoupí v platnost letos v srpnu. Vize pedagogů: dále ztenčit hranice mezi jednotlivými předměty a naučit žáky pracovat samostatněji. Teze o vlastní zodpovědnosti nezní nijak zvlášť převratně, ale pokud se bude důsledně dodržovat, mnohé se změní. Ve středu zájmu nemá již stát obsah, ale žáci si mají vypracovat spíše širokou paletu schopností. „Život není jen matematika, fyzika a další předměty, ale skládá se z vyšších celků“, říká jeden z autorů reformy.

Zdroj: Schulreform in Finnland: weniger Fächer, mehr Wissen, Der Spiegel, 30. 4. 2015

Převzato z Přehledu zahraničních aktualit ČŠI

1 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
1. června 2015 v 12:54  

naučit žáky pracovat samostatněji

A to jednotlivě nebo ve skupinách? Jsem pro návrat k osvědčeným postupům.

více zprostředkování kompetencí.

To tu přece máme už leta, ale tlačí se na nás ty standardy!

Žáci dokonce mohou promlouvat i do známkování.

Také bychom měli k promlouvání přejít od odvěké intervence.
(viz intervence = zásah, zákrok v něčí prospěch, přímluva)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.