Zakladatel Mamacoffee bude učit o kávě

středa 13. května 2015 ·

V hodině Občanské výchovy na ZŠ Lyčkovo náměstí zažijí osmáci velmi netradiční hodinu. Absolvují cestu kávy od pěstitele ke konzumentovi a zjistí, jak funguje tento ekonomický proces tehdy, je-li tento obchod uskutečňován jako férový fair trade.


Kampaň CHCI UČIT zve do škol odborníky z nejrůznějších povolání, kteří mají možnost vyzkoušet si profesi učitele. Už dříve šel do školy učit třeba bývalý ministr školství Ondřej Liška nebo ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Jako další v pořadí nabídky využil zakladatel sítě kaváren Mamacoffee Daniel Kolský.

Žáci prožijí doslova zážitkovou hodinu. Dozvědí se o důležitosti podpory pěstitelů kávy, jejichž příjmy jsou zpravidla velmi nízké, pročež vznikl princip fair trade, aby měli samotní pěstitelé zajištěnu důstojnou odměnu za svou práci. Zároveň získají povědomí o tom, že podnikání může mít důležitý sociální rozměr a dopad.

Dozvědí se samozřejmě také o tom, jak se káva pěstuje a budou moci zapojit i vlastní smysly při hodnocení vzorků.

Daniel Kolský, ambasador kampaně CHCI UČIT, říká: "Jako studenta mě vždy nejvíce bavilo propojení reality s teoretickou látkou, kterou jsme probír ali. Podobně chci studentům ukázat několik příkladů a konkrétních témat z praxe a příklady toho, jaká dilemata a otázky při nich řešíme. Chtěl bych, aby si odnesli přesvědčení, že je velice důležité, jaká rozhodnutí každý z nás dělá i v každodenním životě a tato rozhodnutí mohou pozitivně ovlivňovat blízký i vzdálený svět, ve kterém žijí.“

Daniel Kolský se postaví před žáky 8. třídy ve čtvrtek 14. 5. od 11:30 v ZŠ Lyčkovo náměstí v Praze.

Kdo je Daniel Kolský

Daniel Kolský se narodil v roce 1981 a je absolventem FHS UK. V roce 2008 spoluzaložil s manželkou Martou společnost Mamacoffee, která se orientovala na distribuci kávy přímo od pěstitelů z Etiopie. Během sedmi let se podnikání rozrostlo o e-shop, síť kaváren, cateringové služby, pražírnu fair trade kávy či pekárnu, která získala v roce 2013 certifikaci košer. Firma se zabývá i dovozem čaje a třtinového cukru. V roce 2009 společnost získala v rámci Ceny Hospodářských novin Firma roku titul Vodafone Byznys rebel. Daniel Kolský je v českém podnikatelském prostředí reprezentantem podnikání na rodinné bázi a sociálně odpovědného podnikání.

3 komentářů:

Jenyk řekl(a)...
13. května 2015 v 19:58  

"Žáci prožijí doslova zážitkovou hodinu. Dozvědí se o důležitosti podpory pěstitelů kávy,..."

Věřím, že hodina je zajímavá, přínosná. Fandím kávě i fair tradu. Ale je to zážitková hodina? Je to snad zážitková pedagogika? Tu si představuju jinak.

Nicka Pytlik řekl(a)...
13. května 2015 v 20:56  

Já si vždycky pod zážitkovou hodinou představím asi tak šedesát minut příjemného podřimování po chutném obědě. Není nad dobré zažití...

Jana Karvaiová řekl(a)...
14. května 2015 v 6:34  

Počkejte,až tam přijde někdo z lihováru!?!?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.