Mezinárodní konference o vzdělávání v totalitě

čtvrtek 28. května 2015 ·

Odborníci z celé řady evropských zemí přijedou 1. června do Liberce na konferenci Výchova a vzdělávání v poutech totalitárního myšlení a systémů (1.-2. června 2015 v Liberci), která se koná pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy PhDr. Marcela Chládka, MBA. Její součástí bude i udílení medailí J. A. Komenského.


Organizátoři, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Technické univerzity v Liberci, vybrali téma konference s ohledem na výročí 70 let od konce druhé světové války, který je v zemích střední a jihovýchodní Evropy bodem přechodu z jednoho totalitního systému do druhého.

Dvoudenní konference se proto zúčastní na 50 odborníků mimo jiné právě z těchto zemí – kromě České republiky, také ze Slovenska, Maďarska, Černé Hory, Ukrajiny, Ruska nebo Polska. Přijedou také přednášející z Itálie, Německa, Rakouska, Španělska a dalších zemí.

Jak informuje ředitelka muzea Markéta Pánková:„Konference by měla ukázat na nebezpečí, kterým bude třeba čelit, pokud by byla - třeba i vnějším tlakem- podporována nějaká nová forma totalitarismu. Oba totalitní systémy (1939-1945; 1948-1989) nejprve likvidovaly elity, inteligenci ve všech oblastech života, představitele předchozí moci a zásadně zneužily výchovu a vzdělávání jako nástroj pro svou ideologii a její totální prosazení. Konferenční příspěvky odborníků z Evropy nám všem jistě napomohou definovat základní východiska daného problému s tím, aby se dnešní společnost vyvarovala před ohrožením demokratického vývoje společnosti. Právě nejmladší generace by měla znát pravé hodnoty demokracie prostřednictvím kvalitního školství, aby v budoucnu mohla demokracii lépe hájit.“

Součástí programu bude také udílení Komenského medaile Národním pedagogickým muzeem za přínos v oblasti pedagogických věd. Ocenění získají profesor Dr. Ehrenhard Skiera, emeritní profesor Universität Flensburg a profesorka Dr. Simonetta Polenghi, Università Cattolica del Sacro Cuore Milano. Medaile jim budou uděleny na slavnostním večeru dne 1. června v liberecké Galerii Lázně.

Přednášková část konference Výchova a vzdělávání v poutech totalitárního myšlení a systémů, se bude konat v univerzitní aule TU Liberec v budově G.

Referáty budou vydány v časopise Historia scholastica.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.