Bořivoj Brdička: Koho budou naši žáci napodobovat?

pátek 13. března 2015 ·

Mnoho lidí je přesvědčeno, že technologie lidstvu škodí a dělají naše žáky dementními. Toto riziko se značně zvyšuje tam, kde se nedaří dát činnostem odehrávajícím se v online prostředí smysl. Někdo si možná představuje, že vše vyřeší tak, že žákům předloží vhodné volně dostupné digitální učební materiály a bude ověřovat, co se dozvěděli. Nic proti tomu, ale to nestačí. Spolu s profesorem Pescem si ukážeme, že učení probíhá nápodobou odehrávající se dnes do značné míry online. Proto je naprosto nezbytné, aby žáci do svého osobního vzdělávacího prostředí měli zařazeny i osobnosti, které jsou hodny následování. Kdo, když ne my, jim otevřeně poskytne návodný vzor celoživotního poznávání?

4 komentářů:

Milan Keršláger řekl(a)...
13. března 2015 v 12:28  

Záznam je velmi nekvalitní, po chvíli tam vstoupí ruchový mikrofon, který je o nějakou tu vteřinu napřed. Zajímavé, ale nemyslím si, že žáci napodobují a priori nás a čekají, až jim do toho online světa "vstoupíme". Oni napodobují a soutěží hlavně mezi sebou a pokud mohu mluvit za sebe, příklady v mých vrstevnících byly pro mne v mládí přednější, než učitel.

Unknown řekl(a)...
14. března 2015 v 8:23  

dnešní mládež niukoho nenapodobuje,proti nikomu se nevymezuje,neprotestuje,neodlišuje se,nemá potřebu,důvod,sílu,dnešní svobodný,demokratický,multikulturní ,globální život jest tak pestrý a pádí takovým tempem,že tak tak stíhají ho každý den žítbez napodobování se z nich automaticky stanou zloději,podvodníci,šmejdové,dýleři,nezaměstnaní,bezdomovci,gejové,lesby,úchylové,deviantti,narkomani,nemocní,prostě se o ani nedá všechno zvládnout natož ještě při tom někoho napodobovat

Mintaka řekl(a)...
16. března 2015 v 22:06  

Místo videa vidím jen zrnění s textem "Toto video je soukromé" :-(

Janek Wagner řekl(a)...
17. března 2015 v 8:05  

Díky za upozornění opraveno.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.