Žáci natočili na tablet, jak si představují školu za deset let

středa 29. října 2014 ·

Jak bude vypadat škola za deset let? Informace „nalejeme“ do mozku jako do počítače a domácí úkol na poslední chvíli digitálně nasdílíme. Vedle pohodových i znepokojivě totalitárních obrázků budoucnosti přinesla soutěž AI 2024: Škola základ života také inspiraci pro učitele. Školy zvažují, že filmování tabletem na druhém stupni ZŠ zakomponují do seminářů mediální výchovy. První ročník soutěže pro mladé filmařské talenty vyhlásila společnost Intel ve spolupráci s Nakladatelstvím Fraus.


Cestování v čase, všudypřítomné klony a studenti teleportující se z postele rovnou do školních lavic dominovaly v prvním ročníku soutěže pro filmařské talenty z druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií AI 2024: Škola základ života. Celkem 44 studentských týmů ve věku 11 až 15 let v soutěži, jež vyhlásila společnost Intel ve spolupráci s Nakladatelstvím Fraus, natočilo na tablet, jak si představují školu budoucnosti. Festivalové finále soutěže v pražském Bio Oko vyneslo prvenství školnímu týmu z Gymnázia Jílemnice ve složení Sára Tomášová, Vít Ježek, Štěpán Boukal, Jan Plesník a Tereza Klimentová a jejich filmu Škola ve výtahu.

Odborná porota za účasti odborného konzultanta společnosti EDUIn Tomáše Feřteka, uměleckého ředitele Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Karla Ocha, filmového kritika Kamila Fily či studenta Marka Nováka tento film ocenila prakticky jednomyslně, zvítězil hlavně kvůli originálnímu nápadu. „Nápad s výtahem přišel náhodou, když Štěpán Boukal navrhoval teleport v telefonní budce, což ale bylo těžko realizovatelné, tak jsem telefonní budku zaměnila za výtah,“ říká členka vítězného týmu Sára Tomášová. Přestupování z výtahu do různých autenticky ztvárněných časových epoch porotce oslovilo nejvíce a dali mu přednost před komediálním snímkem se skvělými hereckými výkony Doba křemíková z Gymnázia Lovosice či minimalistické a lehce znepokojivé vizi School in 2024 od studentů táborského Gymnázia Pierra de Coubertina.

Řada snímků o škole budoucnosti vznikala v úzké spolupráci se školou, v ZŠ Masarykova v Rychnově nad Kněžnou se do vystupování před kamerou zapojili i pedagogové, ZŠ v Nýřanech využila pro natočení několika filmů svůj školní kroužek, stříbrný tým z Gymnázia v Lovosicích svou aktivitu propojil s výukou. „K práci přistupovali tvůrci filmu s nadšením v rámci semináře Člověk a média i mimo výuku. Pracovali na filmu sami bez zásahu vyučujících a námět dali dohromady přes víkend,“ uvedla Vlasta Karfíková, profesorka Gymnázia v Lovosicích. Zapojení praktické části natáčení do semináře mediální výchovy považuje za výborný nápad.

Právě perspektivu obohacení výuky o praktickou část natáčení považuje iniciátor soutěže, společnost Intel vedle samotných filmů za největší zisk prvního ročníku. „Více než dvě stě žáků druhého stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií se nechalo inspirovat naší výzvou a s pomocí tabletů natočili svou představu, jak bude vypadat škola za deset let. Může existovat lepší důkaz, že tablety a obecně počítače nemusí sloužit jen k pasivnímu trávení volného času?“ konstatuje Pavel Svoboda ze společnosti Intel.

Organizátoři soutěže dostávají ze škol pozitivní zpětnou vazbu, že studenti s nadšením proměnili v scénáristy, kameramany a stříhače. Pro vybraných patnáct týmů byla motivací účast ve finále, kde nešlo jen o zajímavé ceny - vítězové si odvezli tablety Asus Memo Pad s procesory Intel pro sebe a svou školu, druzí v pořadí aplikace pro výuku angličtiny na tabletech Language Chapters z Fraus Media - ale především atmosféra festivalu s velkým plátnem, moderátorem Lukášem Hejlíkem a dalšími mediálními osobnostmi v porotě. „Osobně se mi na festivalu líbil celkový styl a přístup: nebyla to prvoplánově dětská soutěž, takže se děti cítily docela důležitě. Celou cestu z kina se bavily o tom, jak to uděláme příští rok,“ s nadějí shrnuje Zuzana Richtermocová ze ZŠ Londýnská v Praze 2.

Soutěž AI 2024: Škola základ života - pořadí oceněných snímků:

Škola ve výtahu, Gymnázium a SOŠ Jílemnice https://www.youtube.com/watch?v=7spJIzf258k
Doba křemíková, Gymnázium Lovosice, https://www.youtube.com/watch?v=mbSUs-ON0-o
School in 2024, Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor, https://www.youtube.com/watch?v=i8oSehDOAsc
Škola základ státu, Gymnázium Jana Nerudy, Praha, https://www.youtube.com/watch?v=yTZFxcYPYpA
Všední školní den, GOAP Znojmo, https://www.youtube.com/watch?v=COx4OriDaBc

Divácká cena za největší počet zhlédnutých snímků:

Anička, Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, 2890 zhlédnutí, https://www.youtube.com/watch?v=Z7lwkr0bnTI
Škola za deset let, ZŠ Masarykova Rychnov nad Kněžnou, 2842 zhlédnutí, https://www.youtube.com/watch?v=I3DxrDCtQMg
The Past, Gymnázium Nad Štolou, Praha 7, 1456 zhlédnutí, https://www.youtube.com/watch?v=q9eG7pSeKjw

Podrobnější informace o soutěži jsou k dispozici prostřednictvím odkazu http://iq.intel.cz/ai2024/.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.