Google Drive for EDUcation – Aktovka pro studenty 21. století

úterý 7. října 2014 ·

Oblíbenost cloudového řešení a aplikací Google v akademickém prostředí České republiky roste. Do akademického a vzdělávacího světa přinášejí řadu výhod, jako jsou dostatečné kapacity pro ukládání dat, sdílení informací a nástroje pro spolupráci a komunikaci. Nová služba od Google Drive for Education, k dalšímu vývoji výrazně přispívá. Toto datové úložiště je pro vzdělávací instituce k dispozici zdarma, bez nutnosti platit licenční poplatky a umožňuje sdílení dokumentů bez omezení datového objemu. K datům lze přistupovat kdykoliv a z jakéhokoliv zařízení. Drive for Education je tedy novou aktovkou, do které se vejdou všechny potřebné studijní materiály.

Nová služba pro ukládání dat od Google není první, kterou mohou školy a vzdělávací instituce zdarma využívat. Podpora vzdělávání, výzkumu a inovací je součástí politiky Google již dlouhodobě. Důkazem jsou i další produkty, které školy v České republice využívají. Google Apps for Education zavedla ve spolupráci se společností Netmail například Západočeská univerzita, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, a v současné chvíli se rovněž pod taktovkou Netmail dokončuje přechod na tuto platformu také na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Vedle Google Apps jsme pak na Univerzitě Karlově implementovali Google Search. Kromě univerzit jsou služby od Google oblíbené rovněž na středních, základních a uměleckých školách, ale také v institucích jako jsou Galerie hlavního města Prahy, Národní filmový archiv nebo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

“Vývoj v akademickém a vědeckém prostředí jednoznačně směřuje k masivnímu využívání cloudových řešení, a to nejen při komunikaci a organizaci. Vědci začínají využívat výhod cloudových řešení především v těch oblastech výzkumu, kde dochází k rychlému nárůstu objemů zpracovávaných a sdílených dat z experimentálních měření, monitoringu, geoinformatických a bioinformatických úloh nebo modelů. Specializovaná vědecká cloudová úložiště jsou součástí evropských projektů (např. Elixir) i národních projektů, např. řešení nabízené CESNET,“ říká Jakub Langhammer, proděkan pro IT Přírodovědecké faktulty UK.

Google Drive for Education je mezi službami od Googlu novinkou. Pro akademické prostředí je zdarma a nabízí řešení pro neomezené ukládání dat. Kapacita je prakticky neomezená, na jednoho uživatele je k dispozici až 5 TB. Google Drive umožňuje sdílení dokumentů bez omezení datového objemu a nahrazuje tak služby jako Úschovna, Dropbox apod., které potřeby akademické obce řešily nesystémově. Drive for Education navíc poskytuje přístup k dokumentům a jejich úpravu kýmkoliv ze zvolené skupiny, a to vše v reálném čase, čímž se zvyšuje rychlost spolupráce na studijních či výzkumných projektech.

Přínos vidí školy především v lepší komunikaci a v obrovských úsporách

Školy, které již mají s Google Apps for Education zkušenosti, si pochvalují především výrazné zvýšení efektivity komunikace a sdílení informací. „Plusem je rovněž lepší spolupráce studentů, pedagogů i zaměstnanců, mobilní přístup pro vědecké týmy v terénu, vyšší kapacita úložiště pro práci s výzkumnými daty a až 80% úspora nákladů na IT,“ vypočítává klady Google řešení Bohuslav Dohnal ze společnosti Netmail, která implementace Google technologií v českém akademickém prostředí provádí.

Podobně si práci se službami Google určenými pro vzdělávací instituce chválí také studenti, kteří obvykle s googlovskými technologiemi běžně pracují a oceňují otevřený přístup školy k pokročilým technologiím.

O společnosti Netmail

Společnost je prvním „premium enterprise partnerem“ pro nasazování Google Apps ve střední a východní Evropě. Je jedním z pěti největších partnerů Googlu v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky. Společnost s více než 17letou působností na trhu nabízí komplexní služby v oblasti implementace Google Apps (včetně Google Guides – interních ambasadorů, kteří mají za úkol nadchnout a motivovat).

Netmail pracuje se zážitkem a motivací a využívá odzkoušenou metodiku Googlu, kterou po celém světě zažívají miliony firem. V roce 2013 byl Netmail oceněn společností Google za vysoké nasazení a úroveň prodeje a podporu pro zákazníky Google Apps. Více na: www.netmail.eu.

O Google Apps

Globálně využívá Google Apps na 5 milionů firem a 30 milionů uživatelů. V České republice patří k významným firmám, které implementovali Google Apps, například společnost Ahold, Net4gas, Software602, Ataxo, Centrum Holding, Kofola, Cinestar, Annonce či H1.cz. Google Apps je také velmi oblíbeným řešením pro vzdělávací instituce, implentaci má například Přírodovědecká fakulta UK či Bílý kruh bezpečí. Více informací na http://googleapps.cz/.

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
7. října 2014 v 10:38  

Google Drive for Education je mezi službami od Googlu novinkou??? Za novinku nepovažuji službu, která tady je již několik let. Novinkou je třeba Google Učebna. Tato firma mi moc seriozní nepřipadá.

Janek Wagner řekl(a)...
7. října 2014 v 11:00  

Google Drive for EDUcation je nově s prakticky neomezenou kapacitou místo dosavadních 30 GB pro každého uživatele. Jde o analogii nového samostatného produktu Google Drive for Work http://www.google.cz/intx/cs/enterprise/apps/business/driveforwork/.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.