Nadace Prague Freedom Foundation startuje edukativní kampaň na podporu svobody slova ve světě

pondělí 22. září 2014 ·

Nadace Prague Freedom Foundation (PFF) startuje v České republice ojedinělý projekt na podporu šíření svobody slova. PFF navazuje na poselství a aktivity Václava Havla, který se zasazoval o podporu novinářů v nedemokratických zemích. Kampaň zahrnuje uměleckou výstavu, přednášky a speciální projekt na sociálních sítích.


„Poslední události ve světě poukazují na kritickou situaci, které dnes čelí novináři v mnoha zemích. Kromě rizika ohrožení vlastních životů, je pro mladé lidi mnohdy nemožné získat kvalitní vzdělání pro výkon této profese,“ popisuje situaci Veronika Rozmahelová, ředitelka PFF a dodává: „Naše nadace se proto snaží studentům žurnalistiky pomáhat, především skrze stipendia a programy realizované zde v Praze mimo jine ve spolupráci s Rádiem Svobodná Evropa.“

Programy jsou primárně určeny mladým lidem ze zemí Evropské unie a USA ale i ze států, jako je Rusko, Bělorusko, Turecko, Gruzie, Maroko či Moldavsko. Za posledních 10 měsíců se do projektů přihlásilo kolem 600 studentů z 20 zemí. Do projektu Bridge Summer School of Journalism bylo vybráno 24 studentů, do Václav Havel Journalism Fellowship pak 6 studentu.

PFF byla založená na sklonku roku 2013 v Praze. Proč zrovna v Praze komentuje její zakladatel, Američan John Todoroki: „V průběhu několika let jsem měl to štěstí setkat se a diskutovat s lidmi z okruhu pana Václava Havla, kteří mi přiblížili jeho vize o důležitosti svobody slova ve světě. Jeho myšlenky mne inspirovaly natolik, že jsem se rozhodl po jeho smrti v aktivitách pokračovat.“ PFF se rozhodla u příležitosti 25. výročí od Sametové revoluce a k odhalení busty tohoto významného českého státníka ve Freedom Foyer amerického Kapitolu uspořádat vzpomínkovou výstavu v Tančícím domě, ikonické stavbě blízké Havlovu srdci.

PFF se tento rok zaměří především na mladé lidi, kteří se již narodili ve svobodné zemi, a proto je pro ně otázka svobody slova těžko uchopitelná. Pro ty přichystala nadace speciální projekt na sociálních sítích. V něm chtějí přiblížit dobu nesvobody vtipnou a neotřelou, ale zároveň edukativní formou. Nesvobodné slovo je název kampaně připomínající odkaz proslulého periodika Svobodné slovo, které vycházelo již před rokem 1989.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.