EDUin vyzývá senátory, aby vrátili sněmovně zákon o dětské skupině

pondělí 21. července 2014 ·

Snaha o zlepšení nabídky služeb pro předškolní děti hrozí jejím radikálním zhoršením.


EDUin podporuje neziskové organizace, které vyzývají senátory, aby buď vrátili sněmovně návrh zákona o dětské skupině, nebo ho sami upravili tak, aby se povinná registrace a z ní vyplývající stavební a hygienické požadavky na zařízení pro předškolní děti týkaly opravdu jen zřizovatelů dětských skupin. Dosavadní vágní znění zákona umožňuje tyto nepřiměřené požadavky uplatnit na desítky dalších zařízení, a tím je fakticky zlikvidovat. Tomu je třeba zabránit a senátoři mají možnost to při jednání, které proběhne tento týden, udělat.

Podoba zákona vede k absurdnímu výsledku. Měl zlepšit situaci desetitisíců rodičů, kteří nenašli pro své děti místo v mateřské škole. Hrozí ale, že jeho reálným důsledkem bude likvidace stovek fungujících zařízení, jako jsou lesní školky, předškolní kluby, některé skautské a jiné dětské oddíly. Není vyloučeno, že by se následky mohly týkat i mateřských a rodinných center. Upozorňujeme na několik méně známých faktů:

  • Nešťastné a příliš obecné znění §2 zákona je už součástí vládní předlohy. Přečtěte si ho:
Službou péče o dítě v dětské skupině se pro účely tohoto zákona rozumí činnost spočívající v hlídání a pravidelné péči o dítě od jednoho roku věku do zahájení povinné školní docházky, která je poskytována mimo domácnost dítěte v kolektivu dětí a která je zaměřena na zajištění potřeb dítěte a na výchovu, rozvoj schopností, kulturních a hygienických návyků dítěte.

- V rámci obsáhlé diskuse o zákonu žádný ze zákonodárců neodhalil možné riziko, tedy že registrovat se a splňovat hygienické požadavky by muselo jakékoli zařízení, kam chodí pravidelně malé děti. Tedy třeba i předškolní kluby Člověka v tísni pro děti se sociálním znevýhodněním, skautské oddíly nebo lesní mateřské školky. To ale poslanci neřešili, debata se vedla o zcela jiných věcech.
  • Pozměňovací návrh, který tento problém řeší, podala Stálá komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny. Ten by zajistil, že registrace a tedy i požadavky ze zákona vyplývající, by se týkaly jen vznikajících dětských skupin. Přečtěte si doplnění §2 zákona:
…hygienických návyků dítěte, provozovaná poskytovatelem služby péče o dítě v dětské skupině zapsaným do evidence poskytovatelů ve smyslu ustanovení § 4 tohoto zákona (dále jen oprávněný poskytovatel).

- Žádný poslanec během rozpravy a tří čtení nevysvětlil, v čem nebezpečí spočívá. Sama ministryně Marksová se k pozměňovacímu návrhu Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny postavila negativně. Byl zamítnut poměrem 66 : 47 hlasům.
- Odklad platnosti hygienických předpisů (počty záchodů, rozměry místností) o jeden rok problém neřeší. Pro mnoho zařízení jsou to zcela nesmyslné požadavky.
- Senát je poslední místo, kde je možné následkům zákona účinně zabránit. Snaha některých politiků zákon pustit a pak situaci „nějak“ vyřešit je nebezpečná a nepřípustná.

Tomáš Feřtek, odborný konzultant EDUin, o.p.s., řekl: Zákon o dětské skupině měl pomoci těm, pro které nezbylo místo v běžných mateřských školách. Jeho znění je ale tak nešťastné, že naopak masivně uškodí tisícovkám dětí a rodičů, kteří využívají služeb mateřských center, dětských oddílů, lesních školek a dalších nestátních předškolních zařízení. Je to zásah tak brutální, s tak velkými potenciálními škodami, že nepředpokládám, že by šlo o záměr zákonodárců. Jen o nedorozumění, omyl a přehlédnutí. Doufám tedy, že tuto chybu co nejdříve napraví.“

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.