Přečtěte si: Účast v letním táboře posiluje u žáků postoj učit se s cílem zvládnutí látky

středa 4. června 2014 ·

Podle studie stanfordského psychologa Paula O’Keefe se u  projevují pozitivní účinky pobytu na letním táboře ještě šest měsíců po návratu. Autor a jeho spolupracovníci testovali skupiny žáků osmé, deváté a desáté třídy na konci školního roku, v průběhu letního rozvíjejícího programu a dále po šesti měsících od ukončení letního programu. Výzkumníci sledovali postoj žáků k učení: učí se s cílem zvládnout látku, nebo s cílem získat dobré hodnocení?

Ukázalo se, že účast v letním kurzu posiluje u žáků postoj učit se s cílem zvládnutí látky a že tento postoj přetrvává i po návratu do školy. Školy by si mohly vzít příklad z letních rozvíjejících programů a převzít některé z jejich charakteristik:
  1. Podpora kolaborativní práce, snížení role soutěživosti, rozvoj kolegiálního přístupu k ostatním žákům, 
  2. podpora autonomního přístupu – žáci si mohou zvolit téma studia a vlastní postupy, 
  3. odměna za zdravý risk v uvažování, nejsou tresty za chybné pokusy, 
  4. hodnocení snahy a zlepšování a pohled na učení jako proces, nikoli jen výsledek.

Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání provedlo výzkumné oddělení společnosti Scio.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.