Jan Hrabák, Hanka Šandová: Online aplikace bez registrace

čtvrtek 15. května 2014 ·

Přehled online aplikací využitelných velmi snadno a rychle ve výuce díky tomu, že nevyžadují registraci. Jedná se tím pádem o produkty, které jsou k dispozici zcela zdarma.

Asi každý učitel vedoucí žáky k využití online aplikací se občas dostane do potíží způsobených tím, že se jim nedaří se k nějaké službě přihlásit, často proto, že zapomněli heslo. V takové situaci život dost usnadňuje, můžete-li alespoň něco dělat bez registrace a přihlašování, zdarma, snadno a rychle. Takových aplikací je ovšem dost málo. Když už nějaké jsou, tak dobře skryté a spíše než vyhledávač vám o nich poví kolega, nebo třeba tento článek.

Přehled, který se vám dostává do rukou, byl inspirován obsáhlým soupisem volně dostupných webových aplikací nejrůznějších druhů, provedení, ale i kvality kanadského učitele Nathala Halla - Webtools: No Registration Needed For Students. Jenže těch nástrojů, mnohdy již neaktuálních, sebral trochu moc. Dá se v nich jen velmi špatně orientovat a projít jeden po druhém se ne každému chce. Proto jsme se rozhodli vám pomoci a vyzkoušeli jsme je za vás. Zde je výběr těch nejlepších, pohodlně využitelných přímo při výuce.

Název Téma Popis
1. PoLL CODE HTML, ankety Jedná se o velmi přehlednou a intuitivně ovládanou aplikaci pro tvoření dotazníků pro webové stránky. Stačí napsat otázku a vyplnit možné odpovědi. V menu na levé straně je možné nastavit formátování otázky (barvy, písmo, …), napravo je pak vidět náhled výsledku. Dominantní je tlačítko s nápisem „get Poll Code!“. Po kliknutí na toto tlačítko se zobrazí kód vytvořené dotazníkové otázky, který je pak možné zkopírovat do vlastní webové stránky. Tato webová stránka může učitelům dobře posloužit k rozboru HTML kódu.
2. Vorbeo HTML, ankety Tato internetová stránka přináší v podstatě stejné možnosti jako předchozí. Je o něco jednodušší a ani možností zde není tolik, nicméně poslouží stejně dobře.
3. Hanzo HTML, ankety Pro vytvoření rychlé ankety, možnost jedné nebo více možností. Po nastavení parametrů vygeneruje odkaz na anketu a html kód, který je možné vložit do vlastní webové stránky.
4. QR code business cards QR kódy Vytvoření jednoduché vizitky obsahující QR kód zadáním údajů do formuláře kam lze přidat i url obrázku. Po jeho odeslání se vygeneruje vizitka, jež je ke stažení v pdf s deseti vizitkami na stránku A4. Dále je zde odkaz na vytváření dalších typů QR kódů třeba jen zakódování textu nebo výsledků úlohy.
5. QRickit QR Codes QR kódy Nabízí vytvoření řady různých typů QR kódů. Kód lze doplnit vlastním textem, upravit barvu textu, kódu i pozadí. Zvolit si formát (gif, png, jpg) a rozlišení výsledného obrázku od 100x100 pro 850x850 obrázkových bodů. V textu neumí češtinu.
6. ZXing Decoder Online QR kódy Pokud není k dispozici chytrý telefon nebo tablet se čtečkou QR kódů, bude se hodit on-line čtečka, kam lze zadat buď odkaz na QR kód či jej nahrát jako obrázek.
7. Scrumblr Nástěnka Scrumblr není nic jiného než nástěnka, kam může kdokoli bez registrace zapisovat své poznámky, ke kterým se dá následně dostat z jakéhokoli zařízení. Na titulní straně je třeba zadat na čárkovanou linku název nástěnky. Po kliknutí na „Go“ se uživatel dostává přímo na plochu. Zde je možné jednoduše přidávat jednotlivé papírky s popiskami. Na ploše lze vytvářet nebo odebírat svislé oddíly pomocí tlačítek, které jsou v základním stavu skryté a objevují se po přidržení myši nad pravým okrajem plochy. Jednotlivé svislé oddíly lze následovně přejmenovávat. K nástěnce se prostě dostane, a může ji editovat každý, kdo zná její název.
8. Board800 Nástěnka On-line sdílená plocha. Lze přizvat další uživatele, vkládat obrázky uložené na internetu, kreslit, psát.
9. Awwapp Bílá tabule Awwapp je velmi jednoduchá webová aplikace, která umožňuje využívat promítací plochu jako tabuli. Umožňuje psaní i kreslení s výběrem pouze základních barev. Aplikace se nesnaží konkurovat grafickým editorům. Jedná se pouze a výhradně o online „bílou tabuli“. Aplikace umožňuje uložit výsledek a přizvat další uživatele ke spolupráci pomocí odkazu, který stačí zadat do svého prohlížeče.
10. Twiddla Bílá tabule Twiddla je složitější variantou aplikace Awwapp. Jedná se opět o „bílou tabuli“ s možností spolupráce několika uživatelů. Tentokrát však mohou navíc uživatelé mezi sebou komunikovat pomocí jednoduchého chatu. Kromě toho prostředí umožňuje používání tvarů, vkládání obrázků ad. Jedná se o velmi výhodnou aplikaci pro vzdálenou výuku. Stačí, aby každý uživatel, který má být zapojen do práce, obdržel vygenerovaný odkaz.
11. PDF Newspaper Novinový článek z webové stránky, PDF Tato webová stránka dovoluje přetvoření webové stránky do podoby novinového článku. Pod polem pro vložení odkazu je nenápadná možnost „show options“. Tu je třeba projít, aby výsledek vypadal podle vašich představ. Lze nastavit formát výstupu, velikost stránek, titulek článku, atd. Jedná se spíše o zajímavost. Učitel může dobře ilustrovat, jak se liší forma novinového článku od jiných forem. Zároveň výsledek ve formátu PDF je snáze tisknutelný než běžné webové stránky.
12. PDF to Word Online Coverter Převod PDF na DOC Pomocí této webové stránky je možné převádět „PDF to Word“. Stačí vybrat příslušný soubor ve formátu PDF a následně vyčkat, dokud neproběhne proces převodu. V šedé liště nahoře je možné dokument stáhnout a uložit. Nevýhodou je občasné nedodržení stylu písma a celková neuhlazenost dokumentu. Jedná se ovšem o velmi rychlou možnost, jak z dokumentu PDF, který nelze běžnými nástroji upravovat, vytvořit „wordovský“ dokument.
13. Sejda PDF Jedná se o soubor nástrojů pro práci s PDF soubory. Například se jedná o slučování PDF dokumentů, rozdělování, převádění PDF do JPG, doplnění čísel stránek, apod.
14. PDF Extractor PDF PDF Extractor nejdříve vyžaduje vložení odkazu na PDF dokument nebo uploadování lokálního souboru. Na výstupu jsou oddělené obrázky, texty, případně metadata daného dokumentu. Především v případě, kdy chceme použít obrázky z PDF dokumentu je tato možnost velmi užitečná.
15. PrintFriendly Webová stránka do PDF Print Friendly umožňuje tisk webových stránek tak, že je nejprve převede do formátu PDF. Zajímavá a užitečná je především možnost úpravy vzniklého PDF dokumentu ještě před tiskem. Je tedy možné pouhým klikem myši nepotřebné části odmazat.

Dalších dvacet online bezplatných aplikací naleznete v celém článku ve spomocnik.rvp.cz.

Test prvních tři služeb v tabulce naleznete dole v pravém sloupci na České škole.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.