„Židy a kurvy budou pronásledovat vždycky... !"

středa 16. dubna 2014 ·

…píše v knize Květy temnoty Aharon Appelfeld. Tento jedinečný a lehce kontroverzní román z nakladatelství Plus je smutnou paralelou autorova vlastního života. Stejně jako jemu se v  letech podařilo uprchnout z koncentračního tábora a musel se skrývat v lesích, tak i v Květech temnoty se židovský chlapec Hugo skrývá před nacisty u ukrajinské prostitutky. Silný příběh, který se pohybuje na hraně mezi hlubokou smyslností a nepochopitelnou brutalitou, vychází česky poprvé. Aharon Appelfeld je uznávaným a ceněným autorem, napsal kolem třiceti románů, povídek a esejů, které mají jeden základ – holocaust.


Květy temnoty vychází v edici Pestrá řada, v níž nakladatelství Plus vydává literární skvosty světově uznávaných autorů, kteří již obstáli ve světě literatury a získali různá literární ocenění. Centrem zájmu Aharona Appelfelda je holocaust, který sám prožil, a všechny lidské tragédie i zoufalství, všechny pocity i traumata do sebe absorboval velmi hluboce a citlivě. „Ve všech svých dílech si kladu otázku, kdo je to lidská bytost. A dodnes na ni nedokážu jednoznačně odpovědět. Zabývám se hlavně oběťmi, pro mne vrahové neexistují. Vrazi, kteří vybudovali koncentrační tábory po celé Evropě, nepatří k lidským bytostem,“ říká Aharon Appelfeld.

Květy temnoty vypráví příběh židovského chlapce Huga, jehož matka se nehodlá smířit s tím, že by ho mohli nacisté odvézt do koncentračního tábora. Rozhodne se, že Huga ukryje u své přítelkyně z mládí, Ukrajinky Mariany. Ta se živí jako prostitutka a ve svém pokojíku přijímá zákazníky především z řad nacistických vojáků. Hugo, ukrytý v kumbále za pokojíkem, tak může jen tiše naslouchat dění kolem sebe a v představách si zhmotňovat zážitky z minulosti a rozmlouvat se svými blízkými. Časem však i ti z jeho snů zmizí a jeho city ovládne láska k Marianě. Po válce se s příchodem Rudé armády jejich role obrátí: teď je v nebezpečí Mariana, jež sloužila Němcům.


Doporučená cena 299 Kč. Knihu s 20% slevou zakoupíte do konce dubna v e-shopu www.albatrosmedia.cz0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.