Projekt Web Rangers: Čeští teenageři vzdělávají své vrstevníky v internetové bezpečnosti

středa 2. dubna 2014 ·

Posláním Web Rangera je šířit své znalosti a zkušenosti s bezpečným užíváním internetu mezi vrstevníky. Do prvního ročníku projektu se zapojilo téměř 70 škol z více jak 50 měst České republiky. Zájem stát se prvními českými Web Rangery projevilo na 130 českých teenagerů ve věku 13-15 let. Jejich projekty v podobě webů, blogů, článků nebo videí zasáhly více než 30000 lidí. Web Rangers vznikl na podzim jako společná iniciativa českého Googlu s GEG ČR a E-Bezpečím. Ty nejzajímavější nápady budou nyní pomáhat i dětem z dalších zemí.


Za vůbec nejzajímavější bylo zvoleno video komentované v několika jazycích na téma zbytečného "odhalování se” resp. sdílení informací na sociálních sítích (440 zhlédnutí na YouTube) týmu Šarlota Ranger z kampaně Mysli - Pense - Think. Dále zaujalo rozšíření pro webový prohlížeč Google Chrome a video se známým českým YouTuberem Nikdy nevíte, kdo je za monitorem! (přes 5 600 zhlédnutí) od Lukáše Priknera. Tým Robert Masare a Jan Pfeiffer přišel s projektem The E-savers, který bojuje proti kyberšikaně především komiksem na pokračování. Sami teenageři jsou z projektu Web Rangers nadšeni, našli v něm smysl a nechali se slyšet, že bojovat za bezpečný internet budou i nadále.

Cílem projektu bylo objevit Web Rangery, kteří budou mezi svými vrstevníky sami šířit znalosti
o tom, jak se chovat bezpečně na internetu a na co si naopak dávat pozor. Poprvé v České republice tak byla z více jak 130 dětí ve věku 13 - 15 let vybrána stovka těch nejmotivovanějších, kterou pak na třech workshopech v českém Googlu proškolili odborníci
z E-Bezpečí v internetových trendech a bezpečnosti. Následně děti měly zhruba 90 dní, aby vymyslely a vytvořily vlastní projekty, které představily svým spolužákům, kamarádům i širší veřejnosti.

Nápad na projekt Web Rangers se poprvé zrodil u našich kolegů v Izraeli před 3 lety, kde se setkal s obrovským úspěchem. Vychází z poznání, že je efektivní, pokud si děti sdílí své znalosti mezi sebou samy. Iniciativa je nejen o tom, aby se teenageři naučili jak bezpečně používat internet
a z titulu Web Rangera to šířili mezi své vrstevníky, ale také aby věděli, že internet a jeho nástroje jsou důležité i v oblasti vzdělávání a usnadní jim mnohé i v jejich běžném životě,
” uvádí Andrea Hurychová z českého Googlu.

Teenageři měli za úkol vytvořit projekt v podobě krátkého videa, komiksu, vlastního webu nebo blogu, mobilní aplikace, článku do místních novin, besedy ve škole nebo jiného formátu, který pomůže jejich okolí ve vzdělávání v internetové bezpečnosti. Důraz se kladl především na kreativitu, kontinuitu a široký zásah projektu. Do uzávěrky v pátek 14. března vzniklo celkem 47 zajímavých projektům od 71 autorů. Některé projekty zaznamenaly až tisíce zhlédnutí či návštěv a celkový zásah čítá více než 30 000 lidí. V pátek 28. března bylo vybráno top 6 projektů, které budou dále doporučeny v zemích Evropy, Blízkého východu a Afriky.

"Projekt Web Rangers využívá potenciálu samotné cílové skupiny, tedy dětí. Ty totiž dokáží velmi rychle mezi své vrstevníky rozšířit informace o tom, jak nebezpečné může být například šíření intimních materiálů v prostředí internetu, jak postupovat v situacích, kdy nás na internetu někdo manipuluje, na co si dávat pozor při využívání sociálních sítí apod. Výstupy projektu svědčí o tom, jak jsou české děti kreativní a že pro ně technika není žádnou překážkou. Dokazují, jak moc jsou
v prostředí internetu domorodci a jak moc se od nich dospělí mohou naučit,
" říká Kamil Kopecký
z E-Bezpečí
.

Projekt Web Rangers vznikl ve spolupráci s Google Edu Group (GEG ČR), komunitou nadšenců pro služby Googlu, a E-Bezpečím. Na sociální síti Google+ se vytvořila skupina všech aktivních Web Rangerů, kteří se vzájemně podporovali. Každé dítě se během práce na projektu mohlo obrátit na
E-Bezpečí a radit se s tzv. tetami z GUG.cz. Vzhledem k velmi pozitivním ohlasům od učitelů, rodičů, ale především dětí samotných společnosti zvažují, že ve společné iniciativě budou pokračovat.

Více informací najdete na webu www.webrangers.cz nebo na YouTube kanále projektu.

Top 6 Web Rangers (informace o jednotlivých projektech)


Tým: Šarlota Ranger (Šarlota Horáčková), Praha
Projekt: Mysli - Pense - Think
Téma: kampaň "Mysli" a video na téma zbytečného "odhalování se” resp. sdílení informací na sociálních sítích

Tým: Biatka! (duo Katka Kuzbová a Bianka Briššová), Říčany, České Budějovice
Projekt: Nemyslíš? Zaplatíš!
Výstup: blog se dvěma křížovkami a třemi rozhovory
Téma: nebezpečí na sociálních sítích

Tým: Jakub Pejzl, Prostějov
Projekt: sApps
Výstup: tři aplikace, webová stránka, průzkum
Téma: základním podprojektem je testování bezpečnosti profilů na přítomnost známých virů a malwaru

Tým: WebHelper developer team (Lukáš Prikner), Praha
Projekt: Nikdy nevíte, kdo je za monitorem!
Téma: rozšíření pro webový prohlížeč Google Chrome, který umožňuje nahlášení problémů

Tým: Jakub Duchek a David Žahour, Chlumčany
Projekt: Bezpečná síť
Téma: šifrování zpráv, nebezpečí internetu, kybergrooming

Tým: Robert Masare a Jan Pfeiffer, Praha
Projekt: The E-savers

Téma: kyberšikana

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.