Analýza: Uchazeče o práci nejvíce stresuje pohovor v angličtině

úterý 18. března 2014 ·

Pracovní pohovor v cizím jazyce představuje pro čtyři pětiny kandidátů o nové zaměstnání noční můru, v době rekordní nezaměstnanosti v ČR hledají proto cestu, jak se na pohovor připravit co nejlépe. Efektivní řešení nabízejí specializované jazykové aplikace pro tablety a počítače.


„A nyní přejděme do angličtiny“. Podle zjištění pracovního portálu Profesia.cz, tato věta padne při šesti z deseti pracovních pohovorů a uvozuje tu část, ze které mají uchazeči o práci největší obavu.

„Pro 40 % respondentů ankety angličtina představuje nepřekonatelný problém, tj. není schopno takový pohovor absolvovat, dalších 16 % kvůli své nedostatečné jazykové úrovni pozice s angličtinou raději nevyhledává,“ říká Kateřina Jaroňová, marketingová ředitelka portálu Profesia.cz. „Aktivně se anglicky domluví pouhých 17 % Čechů, což patří mezi nejhorší výsledky v Evropě,“ dodává Kateřina Jaroňová.

Osmdesát procent Čechů má pasivní znalost cizího jazyka a bojí se mluvit

Do kategorie „pasivních angličtinářů“ spadá i většina příslušníků generace Čechů ve věku 15 – 34 let, kteří již získali základy jazyka ve škole, přesto se z nich podle průzkumu Eurobarometr domluví méně než každý pátý (19 %), což je třetí nejhorší výsledek v EU. V době, kdy v ČR úřady práce hlásí rekordní nezaměstnanost na úrovni 8,6 % a na jedno volné místo připadá 16 uchazečů, rozhodují o přijetí i rozdíly v jazykových schopnostech.

Řada uchazečů se proto snaží na pohovor dopředu připravit, ale většinou narazí na problém, jak se rychle potřebné penzum frází naučit. „Zhruba osmdesát procent Čechů má pasivní znalost cizího jazyka, který ovšem jen velmi obtížně v praxi používají. Od studia je většinou odradí finančně náročná konverzace s rodilým mluvčím či jazykové kursy, které přinášejí efekt až po delší době,“ říká Eva Králová ze společnosti Fraus Media, jež vyvíjí původní vzdělávací aplikace pro výuku jazyků.

Všem, kteří potřebují rychle mluvit anglicky v konkrétních životních situacích, jako je například pracovní pohovor v angličtině, je k dispozici progresivní metoda výuky angličtiny prostřednictvím multimediálních aplikací pro tablety a počítače. „Vytvořili jsme virtuálního „rodilého mluvčího do kapsy“, který dokáže zájemce o práci anglicky rozmluvit rychleji a efektivněji než například učebnice pro samouky či jiné tištěné materiály. S jazykovou aplikací Language Chapters je možné konverzaci procvičovat ve volných chvílích a díky interaktivním cvičením průběžně sledovat pokrok ve studiu,“ vysvětluje Eva Králová. Uchazeči o novou práci mohou s pomocí Language Chapters správně napsat životopis a motivační dopis. V jediné kapitole kandidát nalezne vše podstatné, co potřebuje k přípravě na pohovor včetně výuky potřebné slovní zásoby a procvičení její správné výslovnosti prostřednictvím interaktivních karet.

Progresivní metoda výuky jazyků může pomoci se sebedůvěrou Čechů

Zhruba čtvrtina (22 %) respondentů uvedené ankety jde do pohovoru s tím, že se na něj netěší, ale nějak ho s chybami zvládne. Naopak příležitost jak prezentovat angličtinu jako svou silnou stránku chápe cizojazyčnou konverzaci jen 22 % kandidátů. Kateřina Jaroňová upozorňuje, že cizí jazyk zaměstnavatelé vyžadují u třech čtvrtin vypsaných pozic na jejich portálu.

Podle autorů progresivní metody výuky prostřednictvím aplikace Fraus Media Čechům často schází udělat poslední krok, který je dostane z kategorie chronických začátečníků. „Hlavním problémem je ostych a obava, že udělají chybu. Ty lze překonat jen konverzací a posloucháním rodilých mluvčí. Jakmile se znalosti ukotví, sebedůvěra raketově roste,“ radí Eva Králová z Fraus Media všem, kteří chtějí svou angličtinu uvést do aktivního módu.

Multimediální aplikace jako je Language Chapters mohou sehrát roli praktické pomůcky, která uživatele připraví na kontakt s prostředím, kde se mluví anglicky. Pro podobné účely ji také u svých žáků - dospělých a pokročilejších teenagerů - využívá Adam Massey, lektor angličtiny v Borech na Žďársku. „Uživatelé nejvíce profitují z opakovaného poslechu frází, u kterých je doplněn překlad. Videa jsou natočena v současném jazyce, jakým se dnes mluví v Británii,“ říká Adam Massey, jehož studenti na aplikaci z jejího bohatého obsahu nejvíce oceňují právě videa.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.