ČŠI: Moduly pro školní a domácí testování v systému iSET (inspekční systém elektronického testování)

pondělí 17. února 2014 ·

Počínaje dnem 14. 2. 2014 byl zahájen veřejný provoz modulů domácího a školního testování systému iSET. Tyto moduly jsou variací univerzální elektronické testovací platformy vyvinuté Českou školní inspekcí v rámci projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice (NIQES). Prostřednictvím těchto modulů, vytvořených vedle modulu pro státem realizovaná plošná či výběrová ověřování výsledků žáků (tak, jak byla v letech 2012 a 2013 pilotována na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol v režimu celoplošného testování a tak, jak bude provedeno výběrové šetření na vzorku škol v roce 2014), je možné provádět elektronické testování žáků zcela podle vlastního uvážení (modul domácí testování) nebo podle potřeb školy a jejích pedagogů (modul školního testování) jako jeden z dalších nástrojů školní evaluace.

Výsledky, které domácím nebo školním testováním uživatelé a školy získají, tak budou k dispozici výlučně těmto uživatelům nebo školám jako jeden z indikátorů kvality vzdělávání a vlastních dovedností žáků.

Součástí tohoto systému je také databanka testových úloh, která bude průběžně doplňována o testy jak pro jednotlivé předměty, tak pro ověřování míry podpory a dosažených výsledků v klíčových funkčních gramotnostech. Cílovým stavem (6/2015) je databanka více než deseti tisíc testových úloh, které budou volně k dispozici.

Komu je určen modul Domácí testování a co nabízí

Uživatelem modulu domácího testování může být kdokoliv, kdo se do systému zaregistruje. Primárně je však určen žákům v rámci počátečního vzdělávání. V modulu jsou dostupné testy z různých předmětů a gramotnostních oblastí určené pro různé ročníky studia. Tyto testy jsou v systému publikovány ze strany České školní inspekce, přičemž možnost veřejně publikovat jakékoli další testy mají také učitelé a školy jako celek, vždy po validaci provedené Českou školní inspekcí.

Testové úlohy a jednotlivé testy budou průběžně doplňovány, cílovým stavem (6/2015) je databanka několika tisíc úloh.

Česká školní inspekce zahájila aktivní spolupráci s institucemi, které mají potenciál a zájem poskytnout vlastní testy k jejich publikaci v rámci systému iSET. V budoucnu tak budou vloženy např. testy zahraničních jazykových institutů, přičemž tyto testy budou odpovídat obsahem zkušebním testům oficiálních certifikovaných zkoušek, které tyto organizace provádějí. Uživatelé systému iSET si tak budou moci vyzkoušet, jaký by pravděpodobně byl jejich výsledek u takových zkoušek. Snahou České školní inspekce je také publikovat např. ukázkové testy z přijímacích zkoušek středních škol.

Uživatel po absolvování každého testu téměř ihned obdrží velmi rozsáhlé a komplexní výsledkové sestavy a porovnání, včetně rozborů, v jakých znalostech a dovednostech uspěl a v jakých méně.

Komu je určen modul Školní testování a co nabízí

Tento komplexní modul umožňuje školám provádět vlastní testování v libovolném rozsahu a libovolného obsahu, zcela podle rozhodnutí ředitele školy, případně podle potřeb jednotlivých pedagogů v příslušných vyučovaných předmětech. K dispozici jsou kromě již publikovaných testů a úloh (jak ze strany České školní inspekce, tak ze strany škol a učitelů) také nástroje pro vytváření mnoha typů vlastních úloh a celých testů od těch nejjednodušších až po ty složitější (např. využití multimédií nebo „větvících se“ testů). Vlastní úlohy nebo celé testy mohou pak uživatelé také sdílet, a to buď na úrovni své školy, nebo na úrovni celého systému (mezi školami).

Vzhledem k tomu, že systém je v tomto modulu velmi robustní (nabízí značné množství funkčností a řeší velmi širokou množinu „životních situací“), může se získání schopnosti pro jeho využívání pouhým studiem obsáhlé příručky jevit jako dost komplikované. Proto Česká školní inspekce výrazně doporučuje absolvování některého z prezenčních kurzů pro učitele a další pracovníky škol, které jsou zdarma a v rámci kterých Česká školní inspekce postupně zasáhne většinu bývalých okresních měst České republiky. Bližší informace jsou k dispozici na www.niqes.cz v záložce „vzdělávání pedagogů“.

Systém testování pro rodiče/zákonné zástupce

Uživatelem systému mohou být také rodiče, kteří tak získají přehled nad výsledky žáka v jeho domácí přípravě (modul domácího testování), ve škole (modul školního testování, pokud jej škola používá) nebo v rámci státem organizovaného plošného testování (dosavadní celoplošné zkoušky na úrovni 5. a 9. ročníků ZŠ a připravovaná výběrová šetření). K dispozici jim totiž budou veškeré výsledkové sestavy.

Nové moduly systému jsou dostupné na adrese https://portal.niqes.cz, odkud je možné se do systému přihlásit (již registrovaný uživatel) nebo se zaregistrovat (nový uživatel).

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.