Přečtěte si: Chceš-li odmaturovat ze Základů společenských věd, přetvařuj se

čtvrtek 2. května 2013 ·

Celkově odbyté téma globální ekologické krize je v přípravě na maturitu i v maturitním testu zpracováno z ideologicky předpojatých pozic.


Z článku Josefa Patočky v DeníkReferendum.cz vybíráme:

Student v ní má ze čtyř tvrzení o globálních změnách životního prostředí vybrat jedno správné. Dvě jsou na první pohled nesmyslná, třetí opakuje, že „v chudých zemích dochází k radikálnímu zhoršování životního prostředí, neboť se jim nedostává prostředků na jeho ochranu“. Čtvrté potom říká, že „vyspělé země neustále poškozují životní prostředí a dokonce i zvyšují tempo tohoto poškozování“. Které z nich je podle knihy správnou odpovědí? Ano, to první.

Pomineme-li, skutečnost, že pravdivá je reálně odpověd čtvrtá, málokterý zaneprázdněný maturant, pokud vůbec nějaký, si položí otázku, kterou je třeba si tváři v tvář těmto tvrzením klást: proč vlastně jsou některé země bohaté a jiné chudé? Učebnice předmětu, který by měl údajně vést žáky ke kritickému a komplexnímu myšlení tak selhává ve smyslu hledání příčin, kontextu i interpretace současné ekologické krize proto, že zcela pomíjí globální ekonomickou nerovnost, ba nesouměřitelnost.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
3. května 2013 v 18:14  

Ano, demagogie hodná té předlistopadové. Přitom by stačilo, aby někdo spočítal, kolikanásobně více poškozují a vyčerpávají životní prostředí vyspělé země s jejich výrobními systémy, než země třetího světa.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.