Václav Votava: Financování regionálního školství - ode zdi ke zdi

čtvrtek 28. března 2013 ·

Co nový ministr, to nová reforma financování regionálního školství. Zatímco bývalý ministr školství Dobeš přišel s reformou (naštěstí nerealizovanou), která by prakticky zlikvidovala malé venkovské školy, nyní se musí bát spíše větší školy ve městech.


Reforma (bůh suď proč se změnám normativů hned říká reforma) je nyní ve stadiu návrhu, který má být diskutován odbornou veřejností a už v dubnu by měl jít do vlády. Přestože je to prozatímní návrh, již nyní si kraje mohou spočítat, kolik škol bude na tom finančně hůře než dnes a které si naopak pomohou. A podle výpočtů si právě větší část škol pohorší, zejména pak krajem zřizované střední školy, které nedostanou žádný doplňkový normativ a pak úplné ZŠ tam, kde má zřizovatel (v jejich případě města a obce) více takových škol, protože doplňkový normativ bude moci čerpat pouze na jednu školu a nebo ho mezi školy rozdělit.

Ministerstvo školství si podle svých slov klade za cíl sjednotit novou reformou financování regionálního školství, aby nebyly rozdíly mezi kraji. Ale zapomíná, a z Prahy to tak možná nevypadá, že podmínky nejsou ve všech krajích stejné. Nelze srovnávat například řídce osídlený příhraniční okres Tachov a Prahu. Dříve měl kraj volnější ruku v systému výjimek, kterými upravoval financování škol podle místních specifik.

Není také dořešeno speciální školství. Přes ministrem deklarované zachování speciálních škol, se činí takové kroky, aby tyto školy nemohly již přijímat žáky do prvních tříd. Upřednostňuje se individuální integrace do běžných ZŠ, ale školám zase chybí peníze na asistenty. Například v Plzeňském kraji v okrese Plzeň-jih má být zrušena speciální škola s 20 žáky a nejbližší spádové škole tím může vzniknout vážný problém. Co přinese samotným dětem s větším, či menším mentálním postižením začleňování do běžné třídy je na samostatný článek.

Jistě, není jednoduché rozdělit školám stále méně peněz ze státního rozpočtu za situace, kdy není současná pravicová vláda svojí špatnou hospodářskou politikou schopná plnit jeho příjmovou stranu. A tak mně počínání ministerstva připomíná systém od zdi ke zdi. Nejdříve je snaha jedním ministrem ekonomicky zlikvidovat malé školy a po něm přijde jiný ministr a ten navrhuje zase výrazné krácení prostředků větším školám. Ministerstvo má přesto ambice tuto reformu spustit již od ledna 2014, což je šibeniční termín, který lze sotva legislativně stihnout. A tato tzv. reforma si jistě zaslouží širokou debatu, jak v odborné veřejnosti, tak na půdě Parlamentu. A co potřebují naše školy nejvíce? Jistotu do budoucnosti, a ne co nový ministr to nová reforma.

Zdroj: ČSSD.cz

Ing. Václav Votava je místopředsedou Poslaneckého klubu ČSSD

7 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
28. března 2013 v 17:54  

Zajímavý článek ...
Jen, kdyby nebyl zdroj ČSSD.cz.
V takévém případě těm informacím až tak moc nevěřím,

Anonymní řekl(a)...
28. března 2013 v 19:37  

Ten pán rozhodně píše rozumněji než stínový ministr školství Chládek.

Anonymní řekl(a)...
28. března 2013 v 22:11  

No ono totiž, kdyby to sem dali pod jménem Chládek, tak už to nikdo nečte.

Anonymní řekl(a)...
29. března 2013 v 8:27  

"kdy není současná pravicová vláda svojí špatnou hospodářskou politikou schopná plnit jeho příjmovou stranu"

Kdo platí daně je hlupák? Nedivme se potom, že "hlupáků" ubývá. Statisíce obyvatel této země má daňové prázdniny? Další statisíce jsou bez práce a tím pádem nepřizpívají. Pak nějak chybí peníze na zdravotnictví, školství, státní správu, sociální péči,.... Z toho plyne jediné, že nezbývají peníze a musí se "šetřit" a z toho plyne o 20 miliard méně do školství. Do většiny škol tím pádem přiteče méně peněz = "nové financování regionálního školství". Agenda 2014 - "ŠKOLSTVÍ JE PRO NÁS PRIORITOU". Jen přemýšlím, kdy přijdou nějaké světlé zítřky. Mám obavy, že nepřijdou.

Anonymní řekl(a)...
29. března 2013 v 8:58  

Vše evidentně směřuje ke slovenskému modelu. Tam před Ficem pravicová vláda ožebračila učitele až na kost. Protože je současná státní kasa na Slovensku prázdná, tak se ani učitelé nemají nějak lépe.
Čeká nás naprosto stejný scénář. Pro ODS, TO09,ČSSD je školství podružné.

Anonymní řekl(a)...
29. března 2013 v 10:14  

Každá vláda, a je jedno kdo bude u moci, musí především každoročně najít nových 20 mld. Kč na nové důchodce. A žádná vláda nezruší valorizaci důchodů, protože to prohrává volby. Financování důchodů je časovaná bomba a vše ostatní včetně školství je pro každou vládu podružné.

Anonymní řekl(a)...
29. března 2013 v 15:36  

Poslanec myslící v horizontu nejvýše jednoho volebního období bohužel asi nikdy nepochopí, že z pohledu podstatně dlouhodobějšího je investice do kvalitního vzdělávání jediná, která budoucí důchody může pozvednout.

Bohužel se zdá, že to samé nechápe i spousta dalších (voličů).

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.