Karolina Lišková: Brewster Kahle a jeho stroj na cestování časem

pondělí 11. března 2013 ·

Článek seznamuje se zakladatelem internetového archivu Brewsterem Kahlem, úspěšným podnikatelem a vášnivým zastáncem otevřeného přístupu k internetu. Svou kariéru zaměřil na archivaci internetového obsahu a jeho zpřístupňování veřejnosti.


“Skutečně je třeba, abychom vše nejlepší, co máme, dali k dispozici našim dětem. Jestli to neuděláme, pak si, to, co se z nich stane, zasloužíme.”


Brewster Kahle je známý americký počítačový inženýr. Vyrůstal v New Yorku a studoval umělou inteligenci na Massachusetts Institute of Technology. Po absolutoriu v roce 1982 pomáhal založit společnost Thinking Machines, kde navrhoval čip pro superpočítač specializovaný na vyhledávání. Jeho práce vedla v roce 1989 k vývoji WAIS (Wide Area Information Server), což je první systém, který umožnil připojení a vyhledávání v databázích prostřednictvím internetu. Tento systém využívá například The New York Times nebo dokonce senát Spojených států.

Kahle je spoluzakladatelem firmy Alexa Internet a čestným členem celé řady institucí a akademií – Internetové síně slávy, American Academy of Arts and Sciences, National Academy of Engineering ad. V roce 2010 mu byl udělen čestný doktorát v oboru počítačových věd na Simmons College, kde studoval knihovnictví. Spolu se svou manželkou založili nadaci Kahle/Austin Foundation, jejímž prostřednictvím spolufinancují Free Software Foundation stojící za projektem svobodného operačního systému GNU a podporují též celou řadu dalších aktivit směřujících k volnému sdílení digitálních výtvorů lidstva. Se stejným cílem založil Kahle též Open Content Alliance (OCA), která je výsledkem společného úsilí většího množství kulturních skupin, technologických, neziskových a vládních organizací z celého světa.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.