Vlastimil Ott: Software ke stažení: Vybavte si počítač programy zdarma

pondělí 14. ledna 2013 ·

Pokud jste pod stromečkem našli nový počítač a v něm operační systém typu Windows, asi jste nemile překvapeni, že nainstalované programy jsou v podstatě k ničemu. Moc jich není a jsou plné reklam a není úplně jasné, proč se tváří tak složitě. Doporučíme vám programy, které jsou zdarma, česky, fungují a samozřejmě jsou legální.

Poznámka pro pokročilé uživatele a uživatele linuxových systémů: Tento článek je určen méně zkušeným uživatelům operačních systémů Windows. Svobodný software existuje pro mnoho typů operačních systémů a jsme přesvědčeni, že je nutné tento fakt připomínat. Článek jsme připravili, abychom uživatelům poradili a pomohli také svobodný software rozšiřovat na ryze uzavřené platformě.

Přichází nabídka kvalitního softwaru

Vybavit nový počítač softwarem staví uživatele před několik bariér. První z nich je bariéra finanční – asi nikdo z nás nechce platit za něco, co by bylo možné získat zdarma. Bohužel to často znamená, že takový zájem se realizuje nelegálním nabytím programu, hovorově řečeno „upirátěním“ programu. To je vlastně druhá bariéra – jak získat programy, které jsou legální a zároveň přirozeně zdarma?

Asi tušíte, že to jde, jak se o tom píše v článcích nejen na tomto webu. Svobodný software je ztělesněním představ mnoha uživatelů. Můžete ho získat zdarma, můžete ho kopírovat dál, můžete ho používat na kolika počítačích chcete, a to i ve firmě či ve škole, a to vše je právně zcela v pořádku a legální. Kromě toho ještě získáte zdrojový kód softwaru, který můžete upravovat a třeba jako nový produkt prodávat (pak jde o open-source software).

Pro domácí uživatele, kterým je tento článek určen, představuje svobodný software skvělou příležitost – získávají rozsáhlé možnosti díky mnoha nástrojům, které získají bezplatně (a to včetně aktualizací). Nemusí tak řešit omezení v podobě shareware nebo mít špatné svědomí z toho, že program používají v rozporu s licencí. Svobodný software se označuje přídomkem „svobodný“ proto, že uživatele neomezuje, nýbrž mu naopak dává svobodu výběru.

Ale dost teorie, připravili jsme pro vás několik doporučení ohledně softwaru pro vaše počítače.

Kancelářský balík LibreOffice (nebo Apache OpenOffice)

Obsahuje textový editor, tabulkový kalkulátor, prezentační program, vektorový editor, databázový nástroj a např. také editor vzorců. Ukládá a načítá také dokumenty z Microsoft Office (doc, ppt, xls a další), takže se nemusíte bát, že byste s nimi nemohli pracovat. Jedním kliknutím můžete vytvořit PDF soubor, který vypadá na všech počítačích stejně. Balík obsahuje slovníky překlepů také pro češtinu a slovenštinu. Mnoho návodů a uživatelskou poradnu najdete na webu OpenOffice.cz.

E-mail, kalendář, úkoly

Mnoho uživatelů používá pro e-mailovou komunikaci účet na Seznam.cz. Aby si přečetli e-mail, spustí webový prohlížeč, přesunou se na seznam.cz, přihlásí se do schránky. Rychlejší způsob ale nabízí program Thundebird, který poštu automaticky stáhne do vašeho počítače – a může ji stáhnout z více e-mailových účtů zároveň. Nemusíte se ručně přihlašovat, program nastavíte jen jednou. Pokaždé, když vám přijde e-mail, zobrazí se přímo na obrazovce oznámení.

Kromě práce s poštou obsahuje Thunderbird také funkce pro plánování času – jak kalendáře, tak naplánované úkoly. Kalendáře můžete sdílet s více lidmi a společně do nich zanášet termíny nebo úkoly. Program vás na příchozí data automaticky upozorňuje. Z dalších funkcí vzpomeneme např. označování zpráv barevnými štítky, adresář osob nebo filtrování zpráv podle toho, co je jejich obsahem nebo kdo je posílá. Přečtěte si naše články: Mozilla Thunderbird

Přehrávač filmů – SMPlayer nebo VLC

Programů, které přehrají filmy, je velké množství. My vám doporučíme dva nejlepší - SMPlayer a VLC (jeden si vyberte). Oba přehrávají všechny typy filmů a hudby, rádia z internetu, streamované video včetně YouTube.com, pozemní digitální televizi DVB-T nebo klasické disky. VLC navíc dokáže vysílat do místní sítě, při troše námahy si tedy doma můžete vytvořit vlastní videoserver.

Přehrávač hudby

Vybrat ideální přehrávač hudby je obtížné, protože jich je opravdu hodně. Berte náš tip skutečně jako doporučení. Tím je program aTunes, který přehraje množství zvukových formátů, zobrazí informace o skladbě i interpretovi, pracuje se seznamy skladeb a má mnoho možností přizpůsobení. Není samozřejmě jediný, ale lze jej použít na mnoha operačních systémech.
Přehrávač hudby aTunes 
Přehrávač hudby aTunes

Audacity: Úprava zvukových nahrávek

Možná jste ve volném čase digitalizovali staré nahrávky z desek nebo magnetofonu. Nebo něco podobného plánujete. Bude se vám tedy hodit program pro úpravu zvukových nahrávek, s jehož pomocí nahrávky vyčistíte, vylepšíte, nastříháte a uložíte do vhodných formátů. Dokáže to ještě mnohem více, třeba zvuk nahrávat, ostatně přesvědčte se v našich článcích o Audacity.

Práce s obrázky: Grafický editor GIMP

GIMP není dozajisté nutno představovat; od nedávné verze umožňuje práci v jednom okně, čímž padla jedna z kritizovaných bariér. Běžné úpravy fotek – odstranění červených očí, vyrovnání perspektivy nebo úpravu barev – se realizují snadno, pro pokročilejší úlohy jsme pro vás vytvořili sérii článků: Návody pro GIMP. Doporučujeme také knihu Lubomíra Čevely, která se zaměřuje na úpravy fotek v GIMPu.

Pokročilá práce s grafikou, sazba

Dvojice programů Scribus a Inkscape dokáže vytvořit kvalitní materiály pro distribuci v PDF nebo tiskové podklady. Scribus je nástroj pro desktop publishing (DTP), Inkscape vektorový editor. Výsledky práce programů můžete vidět v elektronickém openMagazinu nebo tištěném titulu Open source & praxe. Doplnit je můžete editorem Sigil pro vytváření elektronických knih.

Ukládání poznámek a zápisků, vedení deníku

Pokud se věnujete studiu, ať už ve škole nebo sami, určitě potřebujete efektivní nástroj pro ukládání poznámek, výpisků a dalších materiálů. Můžete samozřejmě využít textový editor a kancelářský balík, ale nebývá to ideální řešení. Mnohem lepší je Zim, aplikace, která je pro vytváření poznámek skutečně určena. Funguje na principu wiki stránek, ale instaluje se do počítače. Princip wiki je vidět hlavně v použití jmenných prostorů (v podstatě kategorií) a snadném odkazování na jiné články. Kromě toho se jednotlivé stránky ukládají automaticky v sešitu (těch můžete mít víc), nepracuje se s konkrétními soubory.

Program disponuje mnoha moduly, které mu přidávají funkce – např. pro vkládání vzorců, grafů, rovnic, notových zápisů, pro zobrazení zpětných odkazů, příloh nebo typografických symbolů.
Osobní wiki Zim
Osobní wiki Zim

Správce souborů muCommander

Správce souborů je důležitou součástí počítačového vybavení. Pokud si vyberete dvoupanelový muCommander, můžete jej používat na různých operačních systémech. Dokáže pracovat s různými archivy (zip, rar, bzip2 atd.), používá záložky, abyste se rychle dostali do požadovaného adresáře, připojí vás ke vzdáleným počítačům prostřednictvím protokolů FTP, NFS nebo SSH. Dále samozřejmě obsahuje množství běžných funkcí, které od správce souborů očekáváme (více v článku MuCommander - dvoupanelový správce souborů v Javě).

http://www.mucommander.com/index.php#download

TIP. Doplňte si správce souborů programem jDiskReport, který vám jasně zobrazí, kolik místa zabírají vaše data nebo aplikace. Informace zobrazí velmi přehlednou formou – různými grafy nebo tabulkami.

Správce souborů muCommander 
Správce souborů muCommander

Svět svobodného softwaru je rozsáhlý

Tohle samozřejmě není konečný ani nejlepší výčet programů, které můžete získat zcela zdarma. Pokud si je oblíbíte a přesvědčí vás, pak zkuste rovnou nějaký linuxový operační systém, kde jsou mnohé z těchto aplikací doma. Může to být třeba přenosný Slax nebo tradiční Ubuntu či Linux Mint.

Převzato s laskavým souhlasem autora z LinuxEXPRES.cz

10 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
14. ledna 2013 v 13:34  

Dobré rady nad zlato.
Dík za tipy.

Anonymní řekl(a)...
14. ledna 2013 v 13:36  

Zkuste otevřít kterýmkoli z "free-office" programů soubor s makry, složitějšími "excelovými" vzorci nebo složitějším formátováním či např. poznámkami či sledováním z Wordu, a navždy vás přejde chuť na experimentování s tímto softwarem.
Ne že bych z toho měl radost, akcie Microsoftu nevlastním ani s jeho produkty neobchoduji, ale prostě je to tak.

Anonymní řekl(a)...
14. ledna 2013 v 14:28  

Díky příspěvku mám informace o audacity, konečně. Učitel, který pracuje se zvuky a hudbou, to ocení maximálně.

Anonymní řekl(a)...
14. ledna 2013 v 18:50  

a co treba foobar? me se osvedcil.

Anonymní řekl(a)...
14. ledna 2013 v 20:42  

Anonymni 14. ledna 2013 13:36
V kterem rocniku to ucite?
Sedych

krtek řekl(a)...
15. ledna 2013 v 7:11  

Ad 13:36
1) Které vzorce máte na mysli?
2) Formátování je jiné, ne složitější. Jiná je práce s dokumentem.
3) Z hlediska běžného uživatele je to jedno a cena rozhoduje.

Puďa řekl(a)...
15. ledna 2013 v 13:35  

Souhlasím s krtkem :-), milý anonymní z 13:36. Zkuste si otevřít něco z Writeru ve Wordu - pokud to přečte. Je to textový editor, no a ve školách se (doufám) má učit práce s textovým editorem, ne přímo s Wordem.

Hausenblas řekl(a)...
15. ledna 2013 v 17:15  

Jsem velmi spokojený pouhý denní uživatel LibreOffice, taky občas upravuju obrázky v GIMP, poštu mám v Thunderbirdu, web ve Firefoxu, občas scanuju obrázky, přehrávám videonahrávky i hudbu pomocí VLC. Vše mi funguje snadno a hladce. Jen výjimečně se mezi LibreOffice a MS-wordovým souborem nebo excelem od někoho jiného při složitějším formátu pokroutí (ale poznámky vložené po straně jsou čitelné na obou stranách. Jen když mi někdo pošle wordový soubor z těch nových win8, tak ta poznámka má jen tu první mnohokrát zopakovanou - ovšem čí vinou? Předtím to mezi win a LibreOfficem šlo hladce... Obě strany jsou ve hře.
Pro přenos hotových textů mezi počítači LibreOffice spolehlivě epxortuje do pdf, takže se nepřelánmou stránky na jiných řádcích (a to se děje i mezi různými dvěma počítači s Wordem).
A naučil jsem se dělat malý střih videonahrávek v Kino (ale jen poměrně prostý, Pinnacle Studio to není, to je fakt). Co mi velmi v OpenSource chybí, jsou programy na převádění oscanovaného textu do textového souboru (OCR, potřebuju z knížky převzít a upravit kus textu pro výuku) - na to jsem zatím česky pracující OCR nenašel, ale možná o nějakém víte.
To, že se ve školách pracuje hlavně s Wordem, je Billa Gatese šikovný tah, když si v 90. letech nasmlouval koupě softwaru s celým školstvím. Ale jestli platíte software nyní Vy ze školy, v čem budou děti pracovat, proč to Microsoftu platit stále dál? Kancelářský balík bych si rozhodně nekupoval. V počítači mám jako OS OpenSuse, to je poněkud starý operační systém, myslím, že dnes většina lidí s Linuxem má něco jiného, ale jak říkám, nejsem žádný expert, natož vývojář. Líbí se mi, že mi ten software nic nevnucuje, vše si můžu nastavit ručně.

Anonymní řekl(a)...
15. ledna 2013 v 17:22  

Tady vzniklo nedorozumění.
Ve školní výuce, tj. v "modelovém prostředí", které si můžete dle potřeby vymezit, resp. omezit, například nepožadovat výměnu dat s prostředím MS Office, se dá zcela jistě pracovat s free kancelářskými aplikacemi.

Příspěvek z 14.1. 13:36 pouze říká, že musíte-li z vnějšího prostředí přebírat excelové či wordové soubory s makry, některými excelovými funkcemi (to asi bylo míněno "složitějšími vzorci"), některým složitějším formátováním, sledováním změn, poznámkami, atd. atd., máte prostě smůlu.

krtek řekl(a)...
15. ledna 2013 v 20:18  

"Zkuste otevřít kterýmkoli z "free-office" programů soubor s makry, složitějšími "excelovými" vzorci nebo složitějším formátováním či např. poznámkami či sledováním z Wordu, a navždy vás přejde chuť na experimentování s tímto softwarem."
---
"Příspěvek z 14.1. 13:36 pouze říká, že musíte-li z vnějšího prostředí přebírat excelové či wordové soubory s makry, některými excelovými funkcemi (to asi bylo míněno "složitějšími vzorci"), některým složitějším formátováním, sledováním změn, poznámkami, atd. atd., máte prostě smůlu."
---
Já asi neumím číst, ale nevidím mezi těmito dvěma vyjádřeními shodu. Přesto souhlasím, že přenos dokumentů mezi formáty OpenDocument (OpenOffice) a Open XML (Microsoft) není úplně stoprocentní.
Tím vysvětluji, že jsem nebyl motivován "urážet" 13:36, ale žádal jsem o doplnění. A experimentování mne baví v obou programech;-) Třeba VisualBasic for Aplication je pro mne univerzálnější než pokusy v OO.o

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.