Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2020

čtvrtek 17. ledna 2013 ·

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravuje dokument Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2020, jehož cílem je aktualizovat a konkretizovat směry rozvoje celého vzdělávacího systému. Strategie vznikne na základě veřejné konzultace, kterou ministerstvo zahájí na konferenci dne 17. ledna 2013. Jako podklad pro veřejnou konzultaci současně ministerstvo představí vstupní materiál k přípravě Strategie vzdělávací politiky 2020, který vychází ze shrnutí hlavních směrů rozvoje vzdělávacího systému.


Strategie naváže na Národní program rozvoje vzdělávání (Bílou knihu) z roku 2001, který dosud nebyl nahrazen koncepčním dokumentem srovnatelného rozsahu a záběru a jehož hlavní myšlenky jsou v mnohém stále aktuální. Zároveň bude vzdělávací politika muset výrazně zohlednit i některé nové trendy, jakým je například dynamický vývoj informačních a komunikačních technologií.

„Naše vzdělávací politika se na konkrétní problémy snažila dosud reagovat vytvářením nových specializovaných strategií a dokumentů. Ty však často nebyly doplněny dostatečnou implementační kapacitou, a navržená opatření proto zůstávala spíše na papíře. Dokumentů tedy máme mnoho, je mezi nimi i řada kvalitních doporučení, ale chybí všeobecně přijímaný a srozumitelný strategický rámec vzdělávací politiky. To chceme nyní změnit prostřednictvím širší společenské diskuse,“ komentuje přípravu Strategie vzdělávací politiky ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala. Strategie bude proto připravována formou veřejné konzultace, která umožní všem relevantním aktérům (vzdělávaným, jejich rodičům, učitelům a vedení škol, zástupcům veřejného, neziskového i podnikatelského sektoru) i široké veřejnosti, aby jejich stanoviska a návrhy byly slyšeny a vzaty v úvahu. „Dobrá vzdělávací politika, o kterou usilujeme, se nemůže orientovat jen na dílčí cíle, ale musí chápat vzdělávací soustavu jako vzájemně provázaný celek,“ dodává ministr Fiala.

Během jarních měsíců bude následovat série kulatých stolů zaměřených k jednotlivým profilovým tématům Strategie vzdělávací politiky.

Ministerstvo rovněž bude přípravu strategie průběžně projednávat s příslušnými výbory Poslanecké sněmovny a Senátu, aby byly zohledněny dlouhodobé programové cíle politických stran zastoupených v Parlamentu a tím vytvořeny podmínky pro zásadní politickou podporu cílů strategie.

První návrh Strategie by měl být připraven v průběhu léta a na podzim 2013 po standardním připomínkovém řízení a projednání v příslušných výborech obou komor Parlamentu bude Strategie předložena ke schválení vládě České republiky.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
17. ledna 2013 v 15:31  

Přestaňte vytvářet nesmyslné strategie, přestaňte o vzdělávání žvanit a konečně vzdělávejte!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.