Za 20 let existence Centra fiktivních firem si již více než 50 tisíc středoškoláků na vlastní kůži vyzkoušelo, „jak se dělá byznys“

středa 21. listopadu 2012 ·

Fiktivní firma je v současné době na více než stovce středních odborných škol běžnou součástí přípravy budoucích absolventů pro praxi. Ročně tímto předmětem projde více než 3500 žáků středních škol.


Do České republiky pronikla myšlenka tohoto praktického předmětu díky prof. Slanařovi z Vídně a doc. Miloslav Rotport ji přivedl k životu tím, že založil Centrum fiktivních firem (CEFIF). To zahájilo svou činnost 16. listopadu 1992 na Vysoké škole ekonomické, a středoškoláci po celé České republice tak získali možnost nejen zakládat své fiktivní firmy, ale také mezi sebou obchodovat. Fiktivní firma totiž simuluje činnost reálného podnikatelského subjektu, díky čemuž si žáci mohou vyzkoušet, jak uplatnit nově nabyté teoretické znalosti v praxi.


Fiktivní firma v kurikulu

Fiktivní firmy byly původně určeny především pro žáky obchodních akademií, ale své nezastupitelné místo dnes mají i na středních školách s jiným zaměřením a také na některých vyšších odborných školách a nástavbách.

Do kurikula byla fiktivní firma zařazována jako výběrový předmět pro žáky třetích a čtvrtých ročníků, ale
v posledních letech bývá čím dál častěji vyučována jako předmět povinný. „Tento předmět má tu výhodu, že práce ve fiktivní firmě žáky obvykle velmi baví a jsou mnohem lépe motivovaní naučit se i nezáživnou, ale pro reálný život nepostradatelnou administrativu,“ vysvětluje Ing. Lukáš Hula, současný vedoucí Centra fiktivních firem.

Pokud si chtějí žáci založit firmu, musejí napřed provést všechny úkony, stejně jako by šlo o skutečný podnik. Musejí se tedy rozhodnout, jakou zvolí pro své podnikání právní formu, zažádat si o živnostenský list nebo koncesní listinu, poslat žádost o otevření běžného účtu do některé z fiktivních bank, přihlásit se k placení zdravotního pojištění atd.

CEFIF a mezinárodní spolupráce

Všechny tyto úkony již 20 let administruje právě Centrum fiktivních firem, které je od roku 2002 součástí Národního ústavu pro vzdělávání (dříve Národní ústav odborného vzdělávání). CEFIF simuluje činnosti živnostenského a finančního úřadu, obchodního rejstříku, zdravotní, sociální a komerční pojišťovny a mnoha dalších institucí. Dále pak pracovníci Centra připravují metodické školení pro vyučující a poskytují i individuální konzultace. Mimo to také podporují organizátory veletrhů fiktivních firem, na kterých mají žáci šanci předvést, jak jsou schopni své firmy prezentovat a uspět ve srovnání s konkurencí.

Veletrhy fiktivních firem se konají nejen na regionální, ale i na mezinárodní úrovni. CEFIF pravidelně sponzoruje mezinárodní veletrh studentských firem v Praze, který se letos uskutečnil už po osmnácté. Od roku 2003 je přidruženým členem EUROPEN – PEN INTERNATIONAL, organizace sdružující centra fiktivních firem ze 42 zemí světa (přes 7000 fiktivních firem). „Nejvíce českých firem se z ekonomických důvodů účastní mezinárodních veletrhů v Praze a na Slovensku, ale své zástupce jsme v loňském roce měli i na veletrzích ve Finsku, Nizozemsku a Rakousku,“ informuje referentka CEFIF Dana Batelková.   

Mezi současnými fiktivními firmami figurují nejčastěji prodejci oblečení, elektroniky a kosmetiky, cestovní
kanceláře, pohostinství, knihkupectví, reklamní agentury. V historii se ale objevily i ne příliš obvyklé
společnosti, jako např. prodejce zbraní, letiště, nemocnice či pohřební služba.

„Krystal“ – první fiktivní firma

Vůbec první fiktivní firmu „Krystal“ založili žáci z pražské Českoslovanské akademie obchodní v roce 1993 a tradice fiktivních firem se na škole drží dodnes. Mezi žáky patří tento předmět k oblíbeným a pozitivně ho hodnotí i sami vyučující: „Ve fiktivkách leckdy příjemně překvapí právě ti žáci, kteří v odborných předmětech příliš dobré známky nemají. Předmět totiž v žácích podporuje podnikavost a podněcuje je k tomu, aby sami přicházeli s nápady, které chtějí realizovat,“ říká Ing. Lenka Kociánová, která fiktivní firmu na ČAO učí.

Kromě praktického využití teoretických informací se žáci ve fiktivní firmě učí získávat zákazníky, slušně vystupovat a mluvit o své firmě. V neposlední řadě také trénují práci v týmu.

Přílohy:

1. Pozvánka na regionální veletrhy fiktivních firem.pdf

2. Tabulka - Rozdělení členských škol podle regionu.pdf

3. Tabulka - Fyzický a procentuální počet škol, firem a žáků podle typu vzdělávání.pdf

4. Tabulka - Vývoj počtu členských škol a fiktivních firem v letech 2005–2011.pdf

Podrobnější informace:

Lukáš Hula, vedoucí Centra fiktivních firem

lukas.hula@nuv_cz
, telefon: 274 022 425  mobil: 736 111 977

Alžběta Polzová, tisková mluvčí NÚV

alzbeta.polzova@nuv_cz
, telefon: 274 022 134  mobil: 608 393 199

www.nuv.cz/vzdelavani-v-cr/centrum-fiktivnich-firem

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.