Marcel Chládek: 17.listopad: Vraťme ČR kvalitní vzdělání!

středa 21. listopadu 2012 ·

Výročí 17.listopadu 1989 se po třiadvaceti letech vrací jako smutný bumerang – stejně jako před třiadvaceti lety, i dnes vládní politika vyhání do ulic tisíce nespokojených lidí.


Stejně jako před třiadvaceti lety, i dnes lidé demonstrují a volají po konci vlády. Zatímco před třiadvaceti lety jsme demonstrovali proti komunistickému diktátu a zhoubnému společenskému režimu, dnes odmítáme pravicový diktát asociálních škrtů, zdražování a bobtnajících korupčních afér.
Stejně naštvaní a nespokojení se současnou vládní politikou jsou rovněž mnozí studenti. Není se co divit, mají pro to dostatečné důvody.

Za vše hovoří čísla – ČR dává na jednoho studenta jen 4,5 procenta HDP, tedy zoufale málo a toto opovrhování vzděláváním nás řadí na předposlední příčku zemí OECD. Průměr ve vyspělých zemí je přitom 6,1 procent HDP.

Stejně špatně je na tom ohodnocení pedagogů - Zatímco v zemích OECD pobírají učitelé na základních školách o 77 procent vyšší platy než průměrní vysokoškoláci dané země v produktivním věku, v České republice berou pedagogové po 15 letech jen polovinu toho, co ostatní čeští vysokoškoláci.

Vládní arogance vůči vzdělávání se projevuje v drtivém sešupu českých školáků – ve znalostech a schopnostech se podle studie PISA propadáme nejrychleji ze všech zemí OECD!

Pravicová vláda Petra Nečase namísto snahy o zatažení záchranné brzdy instalovala na ministerstvo školství „odborníka“ ze soukromé bezpečnostní agentury ABL Josefa Dobeše. Tímto neuvěřitelným personálním rozhodnutím dala koalice veřejnosti jasně najevo, že krize školství je jí naprosto ukradená.

I přes opakovanou a tvrdou kritiku ČSSD, odborů, občanských sdružení i studentů držela Nečasova vláda Dobeše v čele resortu přes jeden a půl roku!

Pouhý rok a půl ovšem stačil Josefu Dobešovi k tomu, aby poslal silně podfinancované školství do ještě většího srabu – zasadil se totiž o zastavení čerpání miliard korun z fondů EU, navzdory kritice téměř všech spustil předražený a nefunkční projekt státních maturit (v ČR se celkové náklady vyšplhaly na 1,5 miliardy korun, roční náklady jsou kolem 250 mil., sousední Slovensko zvládlo vše 10x levněji!!), pokusil se o likvidaci sítě regionálního a učňovského školství, zkusil omezit akademické svobody a opakovaně zavést školné na veřejných vysokých školách. Vrcholem jeho krasojízdy byla snaha vytáhnout pomocí netransparentních projektů miliony korun z evropských fondů.

Snahy sociální demokracie o zřízení vyšetřovací komise k prověření všech podivných Dobešových projektů na MŠMT, požadavky na rezignaci neschopného ministra, apely a opakované žádosti o systémové změny ve školství – to vše vládní koalice úspěšně dlouhodobě blokovala a pohřbívala.

Jakákoli vůle pomoci českému školství schází vládě i po příchodu nového ministra Fialy. Vládní koalice dál škrtá pro školství peníze, dál omezuje prostředky na vědu a výzkum, dál odmítá nastartovat systémové změny. Ministr Fiala pak není ani po několika měsících schopen garantovat základní priority své politiky v oblasti školství – veřejnosti stále dluží odpověď, zda je pro zavedení školného a privatizaci vzdělání na veřejných vysokých školách, zda souhlasí s omezováním regionálního školství, zda odstartuje likvidační Dobešův plán na finanční vyhladovění škol na malých městech, velké otazníky, žádné odpovědi. Smutným faktem zůstává, že ministr Fiala není schopen ani po několika měsících jakkoli pokročit v odblokování miliard korun z fondů EU, které jsou pro české školství zcela zásadní!

ČSSD má o cestě, kam směřovat české školství, zcela jasno! Chceme dostupné a kvalitní vzdělání, chceme zachovat regionální síť a podpořit učňovské školství, jsme pro reformu vysokých škol a posílení financí pro vědu a výzkum jako významného prvku konkurenceschopnosti. Máme jasnou představu, jak znovu nastartovat čerpání evropských peněz a také které oblasti jimi posílit. Víme, kde zalepit díry, kterými utíkají ze školství stamiliony korun.

Budeme vždy bojovat proti zavedení školného a proti tomu, aby se vzdělání na veřejných vysokých školách stalo pouhým kšeftem pro nejbohatší. Všechny návrhy jsme vyvěsili na web ČSSD (www.cssd.cz) a představili nejen občanům po celé republice, ale opakovaně jsme o nich chtěli jednat i se stávající vládou.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.