Mimořádné jednání Senátu k situaci kolem fondů EU. Chceme slyšet, kdo je zodpovědný za miliardové škody na MŠMT

pondělí 26. listopadu 2012 ·

Předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu P ČR a stínový ministr školství Marcel Chládek bude v nejbližší době iniciovat mimořádné jednání výboru, jehož cílem bude získat informace od ministra školství Petra Fialy o skutečném stavu čerpání peněz z fondů EU pro oblast vzdělávání v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, možných ztracených miliardách korun a dalšímu postupu v této věci.


„Zprávy o tom, že v důsledku fatálního vládního selhání, zastavenému čerpání a netransparentním projektům přijde oblast školství o několik miliard korun, jsou přímo děsivé! Chceme proto znát jasné odpovědi na otázky, v jakém stavu čerpání je, kdo je zodpověděný za ztráty peněz a jaká opatření MŠMT připravilo, aby se nic podobného neopakovalo!“ uvedl senátor Marcel Chládek.

Podle posledních zpráv EU po několikaměsíčním kolapsu obnovila ČR čerpání pro tento OPVK. Naše země a především oblast školství ovšem v důsledku fatálního selhání koaliční vlády a zejména bývalého ministra školství Josefa Dobeše ztratí nejméně 762 milionů korun kvůli chybám v projektech.

Co je však daleko horší – oblasti školství reálně hrozí ztráta několika miliard korun, které v důsledku zastaveného čerpání nestihne vyčerpat.

„Vládní selhání a neschopnost řešit problémy se špatným čerpáním včas nyní pocítí celé školství. Ztráta několika miliard korun z fondů EU je pro silně podfinancovanou oblast skutečně těžkým úderem,“ uvedl k situaci senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek.

Sociální demokracie opakovaně na rizika ztráty peněz Nečasovu vládu upozorňovala už před rokem, opakovaně předkládala vládě i ministerstvu školství návrhy řešení, které by zabránily ztrátám peněz. Jedním z navrhovaných řešení byla například realokace peněz do jiného operačního programu, který problémy s čerpáním neměl. Všechny pokusy o záchranu peněz ovšem vládní koalice zablokovala a odmítla o nich jednat.

„Mimořádné jednání výboru v Senátu je tak jednou z mála příležitostí, jak získat z ministerstva školství informace o skutečném stavu. Situace je velmi vážná, proto věřím, že se jednání zúčastní i ministr Petr Fiala, aby jasně sdělil, jak zajistí čerpání pro další měsíce,“ doplnil senátor Chládek.

Mimořádné jednání senátního výboru by mohlo proběhnout 4. prosince 2012.

Zdroj: ČSSD.cz

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
26. listopadu 2012 v 18:15  

ČSSD

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2012 v 1:59  

ODS, vládnou tady intenzivně přes 6 let a taky to tak vypadá. Pokud nebyli schopni změny, tak by tito odkloňovači měli co nejdříve odejít.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.