Přečtěte si: Znalosti, nebo internet?

pondělí 6. února 2012 ·

Hrdinové mého dětství proti pedagogickým vizionářům

Z článku Michala Morte v NeviditelnýPes.cz vybíráme:

Vzpomeňte na slavný román Julese Verna Tajuplný ostrov. Během občanské války Severu proti Jihu uprchne z jižanského zajetí v balónu pět seveřanů pod vedením inženýra Cyruse Smitha a ztroskotá na pustém ostrově v Tichém oceánu. Společná znalost a mravní síla všech trosečníků (inženýr, lodní tesař, novinář, chlapec znalý přírodopisu, zručný černoch) jim umožní přežít a využít všechny dary přírody. Zde jim Verne trochu pomohl, protože jak z hlediska botanického, tak geologického by se na jednom ostrově nemohlo vyskytovat vše potřebné pohromadě, jak je to popsáno v románu. O půl století později však František Běhounek nechal ztroskotat hrdiny knihy Robinzoni z Kronborgu na právě vzniklém ostrově a přesto přežili – opět díky svým dovednostem a vědomostem.

Představme si v této situaci odchovance Ondřeje Šteffla. Celá jeho vize vzdělávání stojí na předpokladu, že svět bude v každém časovém okamžiku plně pokrytý počítačovou sítí, a že nebude možné najít místo, kde by, v případě potřeby, nebyly dostupné buď signál, či přípojka k internetu. Takže v dané situaci by nejspíše moderně vzdělaný žák chodil po pobřeží a snažil se najít místo se signálem, pak by běhal po lese a sháněl internetovou kavárnu, až by se nakonec smutně posadil na pláž a čekal by na zázrak.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.