Martin Rychlík: OECD: České školství nevzkvétá

pondělí 13. února 2012 ·

Analýza OECD varuje před riziky plošných testů 5. a 9. tříd, postrádá v českém školství dlouhodobé cíle a tvrdí, že ustrnulo.Chcete-li další špatnou zprávu ze vzdělávacího sektoru, tady je. Českému školství chybějí dlouhodobější cíle, vyřazuje znevýhodněné žáky a jeho metody ustrnuly. Všímá si toho hodnotící zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jíž dnes oficiálně představilo ministerstvo školství, byť už je anglický text k dispozici přes týden. Zpráva, kterou přinášíme v příloze PDF, varuje mimo jiné před selektivitou školáků a umisťováním dětí do praktických (zvláštních škol), ačkoliv nemají mentální postižení či poruchy učení.

Zpráva OECD si všímá i plošných testů žáků 5. a 9. tříd, které opatrně podporuje, ale u nichž také vysloveně upozorňuje na omezenou vypovídající hodnotu. Zmiňuje též jejich rizika, jako je testování příliš zúžených znalostí a využívání počítačových testů, které může vést i k „připravování se pouze na testy“, jak ukázaly zkušenosti ze zámoří.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) nabízí trochu odlišnou interpretaci: OECD prý pochválila vytvoření standardů znalostí žáků a všimla si i připravovaného standardu práce učitele. Pozitivně bylo zmíněno i chystané testování 5. a 9. tříd, školy tak prý dostanou další hodnotící nástroj, citovala agentura ČTK ministrovo nahlížení zprávy.

Celý článek na webu ČESKÁ POZICE

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.